Mindemellett a növények földjét is megtisztítja. Abban az esetben, ha úgy gondolod, nem tudod kivitelezni növényeid zuhanyzását, akkor töröld át őket egy ronggyal.
Metszés
Bár a kertben található növényeket egyáltalán nem szokás a hideg időszakban metszeni – ez szobanövényeinknél nem így van. Abban az esetben, ha ősszel elvégzünk egy kisebb igazítást rajtuk, akkor ezzel segíthetjük fejlődésüket, arról nem is beszélve, hogy az elkövetkezendő időszakban rengeteg idejük lesz regenerálódni.
Fontos tehát, hogy ilyenkor eltávolítsd az elhalt, már elszáradt részeket egymetszőolló vagy egy éles olló segítségével. Amennyiben már jártas vagy a kertészkedésben, akkor nyugodtan vágd vissza az egészséges hajtásokat is, így új formát adva növényednek – emellett pedig bokrosodásra, új hajtások fejlesztésére is ösztönzöd általa. Egy dologra érdemes odafigyelned – mindig legfeljebb a növény 20%-át vágd csak vissza.
Megfelelő gondoskodás
Ahogy megtörténik a szezonváltás, fontos ellenőrizned, hogy milyenek növényed körülményei. Ne helyezd el közel fűtőtestedhez, hiszen könnyedén megéghet, kerüld el a túlöntözést – a legtöbb növény locsolását ilyenkor érdemes lecsökkenteni. A hideg hónapokban ugyanis a növény pihen, nincs szüksége nagyobb mennyiségű vízre.
Továbbá, növényedet érdemes ősszel és télen is tápoznod egyszer-egyszer, melyre a legalkalmasabb időpont a zuhanyoztatás után lesz.
Tisztítsd meg növényed talajfelszínét
A kinti szobanövények kapcsán is fontos, hogy azokat úgy vidd be, hogy megtisztítod talajukat – az ugyanis tele lehet lehullott levelekkel, illetve az azok között megbúvó kártevőkkel. Amennyiben ez nem történik meg, és valamilyen betegséget beviszel lakásodba növényeddel, az könnyen átterjedhet annak beltéri társaira.
Ekkor már érdemes ellenőrizned benti növényeidet is – ekkor akár a körülmények ahhoz is ideálisak lehetnek, hogy átültesd azokat. Bár sokan a tavaszi átültetésre esküsznek, a szezonváltás végett ilyenkor is elvégezhető a procedúra.