A te kutyád szereti a telet, vagy inkább a kanapén bújik egy kényelmes takaró alatt? Akárhogy is, fel kell készülni arra, hogy megvédd őt, amikor kimerészkedik a kinti hidegbe. A téli gondozási tippek kifejezetten fontosak ahhoz, hogy kutyád biztonságban legyen ebben a szezonban is.
Beszéljünk a hőmérsékletről!
Egyes kutyafajták vastag szőrrel vannak megáldva, amely természetesen melegen tartja őket még nagyon hideg hőmérsékleten is, de a vékony szőrű kutyáknak pulóvert vagy kabátot kell viselniük, amikor téli sétákra mennek. A kabát a nyaktól a farok tövéig érjen, és a hasat is védje. De ne feledd, hogy a kabátból kilógnak a lábai, farka és fülei, így, ha főleg benti a kutyánk, akkor semmiképp se legyünk kint vele órákig a hidegben.
Menj ki, ha süt a nap
Próbáld meg sétáltatni a kutyusod a késő reggeli vagy kora délutáni órákban, amikor a hőmérséklet kissé melegebb, és kerüld a kora reggeli vagy késő esti sétákat, ha teheted, hisz ekkor van a leghidegebb. Tölts a kedvenceddel időt játékkal a szabadban, amíg süt a nap; a napsütés további előnye, hogy téged és a kutyusodat is D-vitaminnal lát el.
Kényelmes és meleg fekhely
Amellett, hogy korlátozod a kutyád hidegben töltött idejét, ne hagyd, hogy télen a hideg földön aludjon. A megfelelő fekhely kiválasztása elengedhetetlen ahhoz, hogy kutyád melegen maradjon. A meleg takarók, plédek kellemes érzést teremthetnek; a magasabb kutyafekhelyek távol tartják és megemelik a kutyát a hideg csempétől, betontól vagy földtől. A kutyusod helye legyen távol a huzattól, hideg csempétől vagy szőnyegtelen padlótól, lehetőleg olyan kedvelt helyre rakd, ahol minden nap alszik, hogy a terület ne érezze ismeretlennek.
Tartsd a kutyád hidratáltan
A kutyák ugyanolyan gyorsan kiszáradhatnak télen, mint nyáron. Bár sok kutya eszik havat, ez természetesen nem helyettesíti megfelelően a friss vizet. Ha kutyád a szabadban több időt tölt, akkor győződj meg róla, hogy hozzáfér-e egy vizestálhoz, gyakran ellenőrizd, bevan-e fagyva, ha igen, akkor törd meg a tetején képződő jeget.
A mancsok gondozása kötelező
Ahogy télen hajlamosak repedések kialakulni a láb-és kézfejünkön, úgy a kutyák is szenvedhetnek a megrepedt mancspárnától. Vágd le a párnái között növekvő szőrt, ha van neki ott, hogy megakadályozd a jég felhalmozódását ezeken a helyeken. A járdákon lévő téli só is megsértheti a kutyád mancspárnáját, és mérgező is, ezért a környéken való sétálás után öblítsd le vagy töröld át kutyád mancsát, hogy eltávolítsd a sót – ne akarjuk, hogy véletlen lenyalja. Ha kutyád kellemetlenül érzi magát, amikor fagyos vagy sózott felületen sétál a szabadban, fontold meg a kutyacipők használatát a mancsai védelme érdekében.
Speciális védelem az idős ebeknek
A hideg időjárás gyakran súlyosbítja a kutyák meglévő egészségügyi állapotait, különösen az ízületi gyulladást. Nagyon fontos, hogy ízületi gyulladásos kutyusoddal óvakodjatok a csúszós felületektől, és gondoskodj arról, hogy legyen meleg, puha pihenőhelye, amin megfelelően ki tudja aludni, pihenni magát. Télen érdemes – ha még nem szed ilyet az idős kutyád – ízületekre való táplálékkiegészítőt, vitamint adni neki. Csakúgy, mint az emberek, a kutyák is fogékonyabbak betegségekre a téli időjárásban. Kifejezetten figyeljünk rájuk, megelőzve a bajt!