A kültéri burkolatok, a hangulatos fa megjelenésű anyagok rohamosan terjednek hazánkban. Nem is csoda, hiszen a hangulatos, otthonos kert egyik alappilléreként ismertük meg őket, és ki ne vágyna ilyen csodálatos, pihentető környezetre? De melyik a tökéletes választás, ha valóban tartós burkolatra vágysz?
A WPC teraszburkolat – vajon tényleg olyan jó, mint mondják?
Nem olyan rég kezdett elterjedni egy új fajta teraszburkolat, amelyet tartóssága miatt szerettek meg a hazai felhasználók. A WPC teraszburkolat első számú előnyeként szokás emlegetni, hogy nem igényel különösebb törődést, és nagyon tartós lehet a végeredmény. Ez alapvetően a kiváló minőségű, magas árkategóriájú termékekre igaz is, de vajon minden esetben megéri a fa-műanyag kompozit felhasználása otthonunkban?
Az úgynevezett WPC burkolatok újrahasznosított fa anyag és polypropilén arányos keverékéből jönnek létre. Lényegében azért fejlesztették ki ezt az anyagot, hogy a fa kellemes megjelenését a műanyag tartósságával ötvözzék. Sokszor hallani továbbá, hogy az ilyen típusú teraszburkolat környezetbarát is, hiszen újrahasznosított fából készül – és nincs szükség fakitermelésre az előállításához. Természetesen ez így, mint minden műanyag előállításánál nem feltétlen igaz, hiszen közvetetten nagyon is sok káros anyag kibocsátására kerül sor a gyártási folyamat során – míg a kitermelt fa ökológiailag fenntartható forrásnak bizonyul, tehát az előállítás során felhasznált fa újratermelődik.
A WPC burkolatok előnyei
Tény, hogy a fa-műanyag kompozit burkolat semmi esetre sem szálkásodik, és viszonylag igénytelen is – hiszen nem igényel túl sok ápolást, karbantartást. Ezen felül ezek a lapok nagyon könnyűen, és a korhadás veszélye sem áll fenn. A kiváló minőségű, magas árkategóriájú darabok valóban esztétikusak is tudnak lenni, nagyon sok azonban a piacon az olyan gyártó, amely kedvezőbb áron kínál burkolatot. Itt az olcsó húsnak híg a leve elv érvényesül, de erről beszéljünk a következő bekezdésben.
Fa erezetet mintázó WPC burkolat
A WPC, fa-műanyag kompozit teraszburkolatok hátrányai
Először is kezdjük a fentebb már említett indokkal: nagyon sok esetben a termék nem olyan esztétikus, mint a valódi fa. Az „elérhető” árkategóriában a WPC burkolatokon gyakran messziről látszik a műanyag felhasználása – így azt mondom, ha ezt a megoldást választod, ne spórolj a kiválasztás során.
Továbbá meg kell említenem, hogy bár a korhadás és a szálkásodás anyagát tekintve nem érinti, a fa-műanyag kompozit teraszburkolat azonban igen könnyen penészedik, és – főként árnyékosabb helyeken – gombásodásra fokozottan hajalmos.
Ami miatt azonban én végképp letettem erről a lehetőségről az az, hogy a WPC burkolat sokkal könnyebben deformálódik, esetenként meghajlik, a felülete pedig kopottassá válhat. Bár az esőzések valóban nem károsítják, a nap a színét könnyen kifakítja amelytől az anyag törékennyé válhat - így az erről szóló vélemények végett úgy gondolom, a tartósság valójában nagyon képlékeny fogalom ennél az anyagnál. Ezt csak fokozza az a tény, hogy a kompozit burkolatot nem lehet felújítani - ha tönkrement, teljes cserét igényel.
Az alternatív megoldásokért, egyéb információkért lapozz a következő oldalra!