A stresszet elkerülni nem lehet, hisz természetes velejárója a mindennapjainknak. Azonban, ha túlzott mennyiségben fennálló stressznek komolyabb, tesi következményei is lehetnek. Sokan nem tudnak aludni a stressz és szorongások miatt, de vannak, akik komoly betegségekkel néznek szembe, melyeknek kiváltó oka sokszor lelki eredetű. Mutatunk néhány módszert, melyek segítségével könnyebben megemészthetjük a nehezebb pillanatokat!
Helyezd egyensúlyba a munka és az otthon egyensúlyát
Csak a munka, semmi pihenés? Ha túl sok időt töltesz az irodában, akkor ideje lazítani: szándékosan tervezz „én időt” a hetedbe, amikor tudod, hogy biztosan pihenni fogsz, és semmiféleképpen sem dolgozni vagy házimunkát végezni.
Rendszeres testmozgás!
A rendszeres testmozgás egyensúlyba hozza az idegrendszert és fokozza a vérkeringést, segít kiüríteni a stresszhormonokat. Már a napi 20 perces séta vagy jóga is sokat segíthet.
Egyél jól, és korlátozd az alkohol, koffein vagy nikotin fogyasztásod!
Az alkohol, a nikotin és a koffein átmenetileg enyhítheti a stresszt, de negatív hatással van az egészségre, és hosszú távon ronthat a helyzeten. Ha sokat stresszelsz, de mégis mindennapod kávéval indítod, akkor próbálj meg pár napot nélküle, nézd meg, mennyivel vagy nyugodtabb. A jól táplált szervezet jobban meg tud birkózni a stresszel, ezért kezdj egy jó tápláló reggelivel, adj hozzá több biogyümölcsöt és -zöldséget, kerüld a feldolgozott élelmiszereket és a cukrot, és igyál több vizet.
Lépj kapcsolatba támogató emberekkel!
Ha szemtől szemben beszélünk egy másik személlyel, aki figyel ránk és meghallgat minket, akkor olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek csökkentik a stresszt. Támaszkodj ezekre az emberekre stresszes helyzetekben is.
Éljenek a hobbik!
Szeretsz kertészkedni, olvasni, zenét hallgatni vagy más kreatív elfoglaltságot csinálni? Szuper, csináld, szánj rá időt! Vegyél részt olyan tevékenységekben, amelyek boldogságot és örömet okoznak; kutatások azt mutatják, hogy majdnem felére csökken a stresszt az általunk kedvelt tevékenységek végzése közben.
Gyakorold a meditációt vagy a jógát!
A relaxációs technikák olyan nyugalmi állapotot váltanak ki, amelyek ellensúlyozzák a szervezet „küzdj vagy menekülj” hormonjait. Járj el jóga órára, vagy otthon, meghitten egy Youtube videó segítségével végezd, vagy meditálj, nyugtató zenével.
Aludj eleget!
Ha hét-nyolc óránál kevesebbet alszol, szervezeted nem fogja olyan jól tolerálni a stresszt, mint azt alapvetően tudná. Ha a stressz ébren tart éjszaka akkor mindenképpen találj napközben elegendő időt a meditálásra, és pihenésre.
Kapcsolódj össze kedvenceddel!
Klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy akár, ha csak rövid időt is, de eltöltünk egy kisállattal, már a felére csökkenhet a stressz szintünk.
Ránk fér a szabadság!
Ha kicsit ki tudsz szabadulni a mókuskerékből akkor visszaállíthatod a stressztűrő képességedet könnyedén. Vegyél ki pár nap szabit, ha megteheted, utazz el valahova, mert jót tesz a környezetváltozás, és a telefonod, laptopod csak akkor használd, ha nagyon muszáj!
Keress fel egy tanácsadót vagy terapeutát
Nagyon fontos kibeszélnünk a negatív gondolatainkat, de nem akarjunk mindig traktálni a családtagjainkat vagy barátainkat a problémáinkkal. Viszont, ha nem beszéljük ki ezeket akár nagyobb baj is lehet belőle! Foglalj időpontot egy szakemberhez, hidd el az egészségedért és lelki békédért megéri!