6. A fürdőszoba ideális hely az árnyékkedvelő szobanövények számára
Az árnyékkedvelő növényeknek is szükségük van némi fényre, de egy fürdőszoba kis ablakán beszűrődő napfény bőven elegendő számukra. A fürdőszobák páratartalma továbbá remek vízforrás lesz növényeid számára, ha azok nem igényelnek túl sok vizet – persze azért érdemes néha ellenőrizni, hogy kellően nyirkos-e a talaj alattuk, és ha nem, akkor megöntözni őket.
7. Mélyen öntözz, ne felületesen
Amikor gyakran és kevés vizet adsz szobanövényeidnek, akkor jó eséllyel csak a legfelső gyökereik részesülnek ebből, és így a palánták nem tudnak majd annyi folyadékot felszívni, amennyire szükségük lenne a fejlődéshez, vagy a túléléshez.
A mély öntözések lényege, hogy minden gyökérhez jut víz, így a növény sokkal nagyobb felületen tud felszívni abból. Hogy elkerüld a túlöntözést, minden alkalommal apránként öntözd a növényeket, egészen addig, amíg a víz már nem szívódik fel a talajban.
8. Ne felejtsd el megmetszeni szobanövényeidet
A régi hajtások eltávolításával lehetőséget adsz a szobanövényeknek, hogy ezek helyére új hajtásokat hozzon – mintha csak a hajad végét vágatnád le, hogy jobban mutasson.
A legtöbb szobanövény levelei és hajtásai a tél végén kezdenek elhalni, ezért ilyenkor érdemes „megnyírni” őket. Az év során persze mindig ajánlott minél előbb eltávolítani az elhalt részeket növényeidről.
9. Készíts automata öntözőket
Nem mindenkinek fér bele az idejébe, hogy rendszeresen öntözgesse szobanövényeit, főleg, ha egyre többet szerez ezekből maga köré. Ha gyakran kell elhagynod otthonodat, vagy szimplán feledékeny vagy, akkor nézz utána az interneten, hogy hogyan készíthetsz magadnak saját csepegtető öntözőrendszert néhány műanyag- és üvegpalackból.
10. Ne húzd ki szobanövényeidet átültetéskor
Ha erőszakkal próbálod kihúzni egy növényedet a cserepéből, akkor nem csak leveleit és szárait teheted tönkre, hanem a gyökereit is. A sérült gyökereknek időre van szükségük, mielőtt felépülnének és újra maximális hatékonysággal működnének, ezért jobb, ha inkább másik módszert használsz átültetéskor.
Kisebb, műanyagba növényeknél például elég megnyomkodni a cserepeket, hogy a talaj fellazuljon, majd óvatosan kiönteni belőlük a növényt úgy, hogy az egyik kezeddel tartod azt a száránál.