Nincs meghittebb pihenőhely télen, mint a kandalló melletti puha fotel. Pihentető és romantikus lehet a tűz körül üldögélni esténként. Bár szép és megnyugtató hatást kelt, mégis vannak veszélyei is.
Ha kandallóval melegítjük a lakást, érdemes néhány szabályt betartani, nehogy baleset történjen!
Kötelező kémény vizsgálat legalább 2 évente
A kandalló biztonságossága a kéménynél kezdődik. Bár nem szabad szemmel nem látjuk, de mégis ott rakódik le a legtöbb égéstermék, ezért nagyon fontos, hogy képzett kéményseprűhöz forduljunk aki nemcsak a kéményt, de a kandallót is átvizsgálja, átpucolja (vigyázzunk a csaló kéményseprőkkel, sajnos manapság egyre több van belőlük!).
Egy igazi kéményseprő egy speciális tisztítóeszközzel kezd először, majd áttakarít mindent alaposan. Az egész folyamat nem több, mint egy óra, így érdemes rászánni az időt. A tisztítás után a kéményseprű tűzpróbát végez a kandallóban, mely után a használata már biztonságos. Célszerű nyilvántartást is vezetnünk a vizsgálatok időpontjáról.
Tüzelj biztonságosan
Soha ne használj gyúlékony folyadékot a kandalló begyújtásához! A legjobb indító az újságpapír. Győződj meg róla, hogy van egy erős, biztonságos rács az újságpapír alatt! A fa minőségétől nagyban függ a tűz milyensége: ha száraz a fa, szépen fog égni a tűz, de ha nedves fával gyújtunk be, akkor nagy füst keletkezhet.
Soha ne égess kartondobozokat, szemetet vagy egyéb törmeléket a kandallóban! Soha ne hagyd őrizetlenül a tüzet: ha lefekszel vagy elmész otthonról oltsd el azt. Fontos, hogy hagyd a hamut lehűlni teljesen és csak azután dobd ki, illetve ha este melegedtél a kandalló mellett, hagyd nyitva a kéményt éjszakára a szén-monoxid miatt.
Védd az otthonod!
- Szerelj füst- és szén-monoxid érzékelőket minden szintre a lakásban és vizsgáld meg őket havonta, hogy megfelelően működnek-e.
- A tűzifát tartsd legalább 10 méterre a háztól.
- Takarítsd el a száraz leveleket, törmelékeket az udvarról.
- A kéményt fedd le egy szikrafogóval. Ha túl közel érnek az ágak a kéményhez, azokat mindenképp le kell metszeni.
- Használj lapátot a hamu eltávolítására a kandallóból és fém vödröt, amelyet tarts távol az éghető dolgoktól és a fa padlótól.
- Soha ne használj hagyományos, háztartási (porzsákos) porszívót a hamu feltakarítására, mert még lehetnek benne parázs darabok.
- Legalább hetente egyszer tisztítsd meg a kandallóban lévő vasrácsot, illetve a szezon végén is alaposan takarítsd át.
Milyen fa ég a legjobban?
A tűzifa esetében a legfontosabb szempont, hogy szárazfa legyen. A frissen vágott fa nem ajánlott, mivel tele van vízzel, ezért egyenetlenül ég, sok füstöt és hamut termel. A vizes fát ki lehet szárítani akár kemencében is, akinek van otthon. Kis repedések jelzik, hogy a fa megfelelően száraz.
A tölgy, juhar, kőris, bükk és nyír a legjobban éghető tűzifák. Ha pedig kellemes illatot szeretnél, érdemes kipróbálni a cseresznye- vagy körtefát. A tűlevelű növényeket kerülni kell.
Szükséges kellékek
Mielőtt elkezdenél kandallóban tüzelni, szükséged lesz néhány kellékre:
- A legfontosabb eszközök a lapát, fogó és a fém vödör.
- Szükséged lesz egy tárolóra, amiben elhelyezheted a tűzifát és az aprófát is. Egy fa kosár is tökéletesen megfelel a feladatnak, de rengeteg dizájnos darab közül lehet válogatni.
- Egy stabil ráccsal biztosítsd, hogy a fa ne gördüljön le a kandallóból.
- Egy stabil fémlappal a kandalló hátulján tovább melegen tarthatod a lakást.
5 érdekes tény a hamuról:
1. Egy marék hamu képes semlegesíteni a ruhában maradt görény szagot.
2. A hamu jó komposzt anyag: fokozza a tápanyag tartalmat, de nem szabad túlzásba vinni.
3. A hamu elrettenti a kártevőket: amikor a csigák ellepik a kertet, szórj szét egy kis hamut.
4. Használd a jégen, csúszás ellen: a sóval ellentétben a hamu nem hagy nyomot és nem káros a környezetnek.
5. Egy evőkanál hamu 1000 liter vízben fedezi a megfelelő mennyiségű kálium tartalmat a növények számára.