A vintage kapcsán két nagyobb irányzatról beszélhetünk – megjelenik a lilásabb, Provence stílusú vonal, valamint az angol farmházas stílus.
A vintage két nagyobb irányzata
A két irányzat több dologban is különbözik – elsődlegesen ez mégis színhasználatukban jelenik meg.
Az angol farmházak kapcsán inkább a pasztellszínek dominálnak – a kékes, zöldes, rózsaszínes árnyalatok játéka jelenik meg nagyobb felületeken. Sok esetben láthatjuk, hogy ezek akár egy egész bútor kapcsán kiviteleződnek, arról nem is beszélve, hogy egy nude enteriőrben rendkívül hangulatosak – jobban mutatnak, mint az élénkebb darabok.
A Provencehoz köthető ezzel szemben előszeretettel használja a lila legváltozatosabb árnyalatait – legyen szó akár levendula vagy pasztell változatáról. Ezeket fogja majd kiegészíteni nude színekkel, esetleg már sötétebb, de mégis kellemes barnával, illetve púderesebb bézzsel.
Mi lenne a közös bennük? Mindkettő előszeretettel dolgozik fa bútorokkal, melyekhez nem mindig nyúl hozzá – plusz szempontnak számít, ha azok kopottak, a lakk már enyhén lepattogzott róluk. Mellettük pedig a fém vázas, vagy teljesen fém bútorok is helyet kapnak.
Mikben gondolkozz még, ha ilyen stílust szeretnél otthonodban?
Érdemes beszélnünk a textíliákról is – ezen a ponton pedig preferáld a lenvásznakat. Ennek segítségével könnyedén képes lehetsz majd harmóniát teremteni bútoraid és dekorációid között.
A gépiesítés nyomait, a modernebb kivitelezést lakásodban pedig tökéletesen képesek lesznek majd ellensúlyozni a kézzel készült hímzések, illetve példának okáért a decoupage technikával bevont tárgyak.
A vintage célja tehát, mint láthatjuk az, hogy harmóniát teremtsen a régi, illetve modern dolgok között – legkülönbözőbb mintáival.
Milyen mintákról beszélhetünk?
Elengedhetetlenek a virágminták – a napraforgók, rózsák, levendulák. Textilek kapcsán csupán a kisebbeknél beszélhetünk díszítésről, mint például megjelennek kézírások, szívecskék, pecsétminták, illetve népművészetek hagyományos mintái.