Ahogy a levelek lassan őszi színekbe öltöznek és lekezdenek lehullani a fákról, érdemes legalább otthonunkban életben tartani a „zöldet”, azaz a természetes megoldásokat. Ezt a legegyszerűbben az alábbi őszi környezetbarát takarítási tippek megfogadásával teheted meg. Segítünk felkészülni a télre a természet számára kíméletes, neked pedig energiatakarékos módszerekkel. Vágjunk is bele!
1. Tekerd le a termosztátot
Amint az idő egy kissé hűvösebbé válik, mindannyian a hőszabályzóhoz nyúlunk. Helyette nyúlj be inkább a szekrénybe, és vedd elő a melegítőidet – pulóverek, vastag nadrágok, stb. Használj huzatfogókat az ajtókban és fontold meg egy programozható termosztát beszerzését – csak ne tekerd fel a fűtést!
Ezzel a módszerrel nem csak energiát, de pénzt is spórolhatsz. A fűtés az egyik legnagyobb szelet otthoni költséget tortájából, bizonyos otthonokban akár annak egyharmadát is kiteheti. A megspórolható költségek száma fordítottan arányos a fűtéssel: minél alacsonyabbra állítod a termosztátot, annál több pénzt takaríthatsz meg.
További tippek:
Amennyiben kazánod 15 évnél öregebb, javasolt új, gazdaságosabb modellre cserélni azt.
Minden évben kérd fűtőrendszered szakértői vizsgálatát.
A kályha szűrőit a gyártó javaslatai alapján rendszeresen cseréld le.
2. Kezdj komposztálni
Az ősz tökéletes időszak a komposztálás megkezdésére akár a szabadban, akár otthonodban egy beltéri komposztáló segítségével. Még ha nem is rendelkezel nagyobb kerttel vagy udvarral, akkor is kihasználhatod a komposztálás előnyeit, ugyanis a jó minőségű komposzt gazdagabbá teszi a talajt és csökkenti a víz, trágya és rovarriasztók szükségét, nem is beszélve a temérdek plusz tápanyagról növényeid számára.
Valójában szinte minden organikus anyag a komposzthalomra dobható, beleértve a leveleket, levágott füvet és más kerti hulladékot, ami gereblyézés közben összegyűlik. Az ételmaradékok nagy része is komposztálható, de a húsokat, csontokat és zsíros ételeket ne használd ilyen célokra!
Érdemes utánanézni, hogy mely természetes anyagokat nem javasolt a komposzthalomra helyezni (ezek ugyanis árthatnak a növényeknek). Ilyenek például a fekete diófa levelek és ágak, szén, faszén hamu, tejtermékek, állati ürülékek illetve vegyszerekkel kezelt levelek, stb.
3. 60 Celsius fok
A legtöbb bojler gyárilag 60 °C-ra van beállítva, de az ilyen magas hőmérsékletek nem csupán több energiát (és pénzt) igényelnek, de a forrázás veszélye is sokkal jelentősebb. A legtöbb bojler tökéletesen működik 50 °C-on is, az alacsonyabb hőmérséklet pedig a berendezés élettartamát is megnövelheti.
Akárcsak a fűtésnél, a vízhőmérséklet csökkentésével is pénz spórolhatsz meg. A bojler leszigetelése egy szintén energiatakarékos módszernek számít, és komoly százalékokat jelenhet a számlákról is.
4. Házimunka
Mielőtt a hideg idő véglegesen bezár otthonodba, fordíts egy kis időt az alapos lakástakarításra. Szabadulj meg a vegyszeres tisztítószerektől és készíts természetes, környezetbarát alternatívákat magadnak házilag. A meleg vízbe kevert szódabikarbóna például számos felületet képes hatékonyan megtisztítani.
A levegőt beszennyező anyagokat is próbáld minimalizálni – ezt szintén házi készítésű tisztítószerek alkalmazásával teheted meg. A szódabikarbóna, az ecet, a citromlé és a víz segítségével tisztává, baktériummentessé varázsolhatod otthonodat, különböző veszélyes vegyszerek nélkül.
5. Vizsgáld meg otthonod
Az őszi nagytakarítás és rendrakás során miért ne szánnál egy kis időt saját energetikai auditod elvégzésére (természetesen szakértői segítséget is kérhetsz, ha nem vagy biztos a dolgodban).
A szigetelési hibák kijavítása 5-30%-nyi energiaköltség megtakarításához is vezethet. Ellenőrizd a kisebb és nagyobb helyeket is, a konnektoroktól kezdve az ablakkereteken és lambérián át egészen a csövek körülötti résekig. Ne hagyd ki a padlást és a pincét/alagsort sem. Azonnal orvosolj minden szembetűnő problémát.