A mai, Vörösmarty téren lévő Gerbeud cukrászda eredetileg az 1870-ben nyílt Kugler cukrászda volt. Hiszen Kugler Antal, híres cukrász Párizsból hívta meg Berbeaud Emilt, aki már akkor neves cukrászművész volt, s a legnagyobb gonddal és műízléssel valósította meg a tetszetős készítményeit. Tagja volt az 1898-as Brüsszeli világkiállítás, majd az 1900-as Párizsi világkiállítás zsűrijének, valamint ő honosította meg országunkban a macskanyelvet és a konyakos meggyet is, s végül ő az, aki először elkészítette a lekváros, diós finomságot, amelyért azóta is oly’ sokan rajongunk.
Neked mi a kedvenc karácsonyi édességed?
Gerbeaud Emil különleges süteménye hamar népszerűvé vált a lakosság körében, s népszerűsége azóta is töretlen; karácsonykor a legtöbb ünnepi asztalon megtalálható az általa készített édesség. A jó zserbó vékony rétegekből áll, s az ízek fenséges harmóniája jellemzi. Alább megosztom veletek azt a receptet, amellyel elkészíthetitek ezt a mennyei finomságot. Nagyon boldog lesz a család, ha ezzel a finomsággal lepitek meg őket! :)
Hozzávalók a zserbóhoz:
40 dkg liszt
1 egész tojás
7 dkg cukor
25 dkg margarin vagy 20 dkg zsír
1 dl tej
1 dkg élesztő
csipetnyi sütőpor
csipet só
Hozzávalók a zserbó töltelékéhez:
15 dkg darált dió
15 dkg cukor
20-25 dkg baracklekvár
Hozzávalók a zserbó bevonatához:
10 dkg cukor
100 g étcsokoládé
3 dkg vaj
Így készül az eredeti és utánozhatatlan zserbó
Az élesztőt a langyos tejben egy kevés cukorral felfuttatjuk. A lisztet a zsiradékkal elmorzsoljuk, hozzáöntjük a megkelt élesztőt, a cukrot, a tojást, a sót, a csipetnyi sütőport, és jól összedolgozzuk a tésztát. Amint ezzel megvagyunk, egy fél órán keresztül, langyos helyre téve kelesztjük.
Mikor a tésztánk megkelt, négy egyenlő részre osztjuk.
Mindegyik lapot kinyújtjuk egy pár mm magasra kinyújtjuk, s ráhelyezzük a sütőlemezre, de figyeljünk oda arra, hogy a tészta ne érjen egészen a sütőlap széléig, mert a kelésnél és sütésnél az élesztő miatt megdagad majd.
Az alsó lapot lekvárral megkenjük és meghintjük a darált dió a porcukor keverékének harmadával. Ráhelyezzük a másik lapot, azt is hasonlóképpen kenjük meg és töltjük, majd ugyanezt megtesszük harmadszor is.
Erre rátesszük a negyedik lapot úgy, hogy a száleket is betakarjuk vele, hogy ne follyon ki belőle a töltelék.
Tetejét megszurkáljuk és lassan, körülbelül 40 percig sütjük, míg a teteje egyenletes világospirosra sül. A megsült tésztát, amint kihűlt, csokoládémázzal bevonjuk, majd amint megdermedt rajta a csokoládé, kis kockákra vagy hosszúkás szeletekre vágjuk.
Csokoládémáz elkészítése
Vízgőz felett a darabokra tördelt étcsokoládét folyamatos kavargatás mellett a vajjal és cukorral együtt felolvasztjuk, majd ráöntjük a kész süteményre, és megvárjuk, hogy megdermedjen.