Ezért a tervezés megkezdésekor nagyon fontos szem előtt tartani, hogy az új ház mesterséges, épített környezete nem ragadható ki a természetes környezetéből. Pontosabban kiragadható, de az eredmény biztosan nem lesz harmonikus. Lehet, hogy nem is tudja az ember, ha ilyen épületet lát, hogy mi is a zavaró az összképben.
Épülettervezés sík terep esetén
Egyszerűbb a képlet, ha az építési telek sík. Ilyenkor is érdemes azonban figyelembe venni a tervezéskor a meglévő értékes növényzetet és az esetlegesen értékkel bíró, ember alkotta tárgyakat, épületeket, vagy épületrészeket is (borospince, kerekes kút, régi épület), hiszen ezek is bekerülhetnek a „megtartandó” dolgok listájába. Ezen túl ügyelnünk kell a szomszédos épületek által kialakított utcaképbe való illeszkedésre, a helyes arányok és hangsúlyok megválasztására. Könnyebbség viszont, hogy sík terepnél nincs gondunk a lejtők által generált problémák megoldására.
Épülettervezés lejtős terep esetén
Nehezebb a helyzet olyankor, ha hegy-vagy domb- oldalba tervezünk, hiszen ilyenkor különös tekintettel kell lennünk az épület terepbe való illesztésére. A jelenlegi építési szabályok ugyanis rendkívül kis mozgásteret adnak a tereprendezésre, nagyon is érthető okokból. Sokszor láthatunk példát arra, hogy az egyes telkek között több méteres támfalak épülnek, mert valamely építtető megpróbálja (általában) feltöltésekkel a telek természetes lejtését megtörni és síkká varázsolni azt. Természetesen ez általában a szomszéd, illetve szomszédok kárára történik. Ezért a helyes eljárás az, ha az épület tömegét, a vezérszintjét (vagy vezérszintjeit) úgy alakítjuk ki, illetve úgy választjuk meg, hogy az a terület legkisebb tereprendezésével „felüljön” az eredeti, természetes terepvonalakra. Mindez persze nem jelenti azt, hogy nem kell terepet rendeznünk. A teraszokhoz, autó behajtókhoz, bejáratokhoz, medencékhez természetesen elkerülhetetlen a természetes terep átalakítása-, de azt érzékenyen és felelősséggel kell tenni.
Egy épület megálmodásánál törekedjünk tehát a környezetbe való illeszkedésre, hiszen ez a harmonikus megjelenés egyik nagyon fontos feltétele.