Így készíts floráriumot magadnak egyszerűen

VN

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy egy hatalmas, gazdag kertet alakítson ki portáján, azonban akár az idő, akár a hely, akár az anyagiak tartanak vissza ettől, egy floráriummal némileg pótolhatod szabadtéri kerted hiányát. Egy saját készítésű florárium persze ékes dísze lehet otthonod szinte bármely helyégének, vagy akár irodádnak is, ráadásul még télen is lehetővé teszi, hogy zöld növénycsodákban gyönyörködhess, míg kint mindent ellep a hó. Meggyőztünk? Akkor íme egy általános útmutató a floráriumokhoz és elkészítésükhöz!

A floráriumok reneszánsza

Habár más eredetileg a viktoriánus korban voltak elterjedtek, a floráriumok és üvegbe zárt kertek újra kezdenek elterjedni az otthontulajdonosok köreiben.

 

Ezeket az apró kerteket bármilyen átlátszó növénytartóban egyszerű elkészíteni, legyen az egy régi akvárium, egy mély üveg, vagy egy széles szájú üvegpalack. A régi akváriumokat érdemes tesztelni, hogy nem-e szivárognak valahol – ezeket az apró hibákat szilikonnal egyszerűen orvosolhatod.

 

Érdemes észben tartani továbbá, hogy minél szélesebb szájú tárolót használsz, annál egyszerűbb dolgod lesz a kert összeállításával és gondozásával.

 

Egy növénytartó florárium elkészítése házilag

Egy ilyen florárium elkészítéséhez jó néhány dologra szükséged lesz.

 

Először is kell egy átlátszó tároló, amibe az egész belekerül. Ezen kívül szükség van még kavicsokra, kövekre, vagy hidroponikában használatos agyaggolyókra. Kelleni fog némi szén is – ez lehet aktív szén, kertészeti szén vagy bármilyen más szén is, csak ne tartalmazzon semmilyen adalékanyagot. Kell némi virágföld is, lehetőleg jó vízelvezetéssel, hogy ne tömörüljön össze, és ne legyen vizenyős.

hirdetes

 

Tetszőleges dekorációkat is helyezhetsz floráriumodba – ezek lehetnek különféle mutatós kövek, vagy fadarabok is.

 

Persze kelleni fognak növények is, de ezekről részletesebben lejjebb ejtünk szót.

 

Végezetül kelleni fog néhány szerszám az ültetéshez: egy kanál és egy hosszú csipesz (vagy evőpálcikák, ha tudod használni őket) – ezekre azért van szükség, mert a növénytartók száján nem biztos, hogy be fog férni a kezed.

 

Az elkészítés lépései

Először is takard le a tároló alját kavicsokkal (vagy hasonló anyaggal) legalább 2,5 cm vastagon – ezek biztosítják majd a vízelvezetést. Erre után jöhet egy vékony réteg összezúzott szén, ami a víz szűréséért felel.

 

A következő réteg 7,5-10 cm, vagy annál is több sterilizált virágföld lesz. A mennyiség a tároló és a választott növények méretétől függ.

 

Most jön az élvezetes rész, ugyanis itt az ideje elhelyezni a különböző díszítő elemeket floráriumodban. Ha a tároló mérete megengedi, akkor dombokat, tavakat, apró ösvényeket, és egyéb látványos elemeket is kialakíthatsz benne, továbbá hozzáadhatsz miniatűr szobrokat, köveket, vagy mutatós fadarabokat is. Persze ügyelj rá, hogy maradjon hely a florárium lakóinak is – a növényeknek.

hirdetes

 

Végezetül ültesd el választott növényeidet. Érdemes alacsonyra növő, kompakt fajtákat választani, amelyek azonos hő-, pára-, fény-, talaj- és vízigénnyel rendelkeznek, hogy megférjenek egymás mellett.

 

Hogy ezen felül hogy alakítod ki floráriumodat, az már csak rajtad múlik.

 

Fontos viszont, hogy ne ültesd túl közel egymáshoz a növényeket, és hagyj nekik némi helyet, hogy növekedhessenek. Egy florárium nem lesz azonnal buja, mert a lakóknak szükségük van némi időre, hogy megszokják új otthonukat, és benőjék azt.

A következő oldalon mutatjuk, milyen növényeket ültess a floráriumodba, és hogyan gondozd őket, lapozz!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Dekoráció DIY Kert Növények

Lakberendezési szakszótár

Babamasszázs

A babamasszázs és annak pozitív hatásai A masszázs segítségével szavak nélkül, csupán... Tovább

Murphy ágy

A tervező William Lawrence Murphy volt, akinek ez a remek ötlet még az 1900-as években pattant... Tovább

Tovább a lexikonra