Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA cserépkályhákat nagyszüleink és dédszüleinktől ismerjük leginkább, hiszen régebben szinte nem is nagyon volt más fűtési lehetőség. Ma azonban egyre több házban, lakásban lehet találkozni ezzel a fajta fűtési módszerrel. Nem csak hatékony, de olcsó is, és ráadásul egy sajátos, romantikus hangulata is van. Lássuk, hogy mit is kell tudni a cserépkályhával való fűtésről.
Télen a fagy és a hideg miatt mindannyian igyekszünk valamilyen módon melegséget csempészni a lakásunkba. Ezt tehetjük meleg fényű izzókkal, égősorokkal is, de a legjobb megoldást mégiscsak egy benti kályha adja, ahol élő tűz ad fényt és meleget a szobának. Van ennek egy nagyon romantikus hangulata is. Ki ne szeretne pokrócba takaródzva leülni a cserépkályha mellé, és meginni a reggeli kávét, vagy esetleg olvasni egy könyvet. Emellett azonban óriási előnye az is, hogy igen költséghatékony. Lássuk miért!
Mit is kell tudni a cserépkályháról?
Cserépkályhákat először a 12-13. században használtak a német és svájci nemesek. Akkor még teljesen másképp néztek ki, de lényegében ugyanaz volt a céljuk, befűteni a házat. Annak idején cseréptányérokkal fedték be az agyagkályhát, majd később fejlesztettek ki külön erre a célra égetett kerámiából készült kályhacsempéket. A cserépkályháknak több fajtája van, aszerint, hogy milyen tüzelésű (elektromos, gázos, ökotűzteres, vagy fatüzelésű), azonban a fő kialakítása mindegyiknek azonos.
A cserépkályha kialakítása
Elsősorban a hagyományos fa-, és széntüzelésű kályhákról beszélnék. Ezeknek a kályháknak a felépítése és a működése arról szól, hogy a tűztérből kiáramló forró levegő ne egyből távozzon a kéményen keresztül, hanem minél tovább keringjen a cserépkályhában. A forró levegő így a kályhatesten belül kering a járatokban, és átforrósítja annak az elemeit, a samott téglákat és a kályhacsempéket.
Cserépkályhával való fűtés lépései
Ha már van cserépkályhád, és készen állsz a télre elég faanyaggal is, akkor jön a befűtés.
- Biztos mindenki rakott már életében tüzet. Ez sem lesz más. Kellenek begyújtós fák, amik kisebbek, vékonyabbak, és kell mindenképpen papír is.
- Amikor már ég a tűz, elég lesz rápakolni mindig újabb fa adagot, amikor már kezd leégni a tűz.
- Mikor már csak a hideg hamu van a kályhában, akkor ki kell tisztítani a tűzteret. Ez annyit jelet, hogy a hamut kiszedjük, hogy újra szépen be tudjunk majd gyújtani. Ezt érdemes reggel a begyújtás előtt megtenni.
Fontos tudnivalók cserépkályhával való fűtésnél
- Ha új a kályhád, akkor mindenképp konzultálj a szakemberrel az első begyújtás előtt, hiszen a kályhának előbb szépen ki kell száradnia, különben megrepedhet a hirtelen forróságtól.
- A fákat igyekezzünk akkorára hasogatni, vagy akkorát venni, hogy beférjen szépen a kályhába, és ne kelljen nyitva hagyni a cserépkályha ajtaját, hiszen ott kiszivárog a füst, és könnyen szén-monoxid mérgezést lehet kapni.
- Időnként tisztítani kell a kályha járatait is, ehhez mindenképp hívjunk szakembert!
#https://www.instagram.com/p/CWsoxZCDOYw/#
Forrás: Fortepan, Adományozó: Ladinek Viktor