Fűtés
Automatizálj! Ha eddig még nem tetted meg, akkor itt az ideje, hogy lecseréld a régi termosztátot egy programozhatóra. Nem kerül sokkal többe és ez csak egyszeri kiadást jelent. Ha napközben nincs senki otthon, elég kb. 18 fokon tartani a hőmérsékletet. Állítsd be úgy, hogy mielőtt megérkezel a munkából, már kellemes meleg otthon fogadjon. Hidd el, egy hosszú fárasztó nap után senkinek sincs kedve akár 5 percet is a hidegben ülni. A komolyabb termosztátokon be lehet állítani a hétköznapi és a hétvégi programot is. Ha elmész dolgozni, akkor pedig nem kell azon agyalnod, hogy ugyan letekertem-e a termosztátot.
Ha megfelelőképpen sikerül beállítani és használni, amellett, hogy nem érzed magad kényelmetlenül otthon, mégis 5-15%-nyi fűtési költséget tudsz megtakarítani. Azonban figyelj oda, hogy ne hagyd nagyon lecsökkenni a hőmérsékletet, ha nem vagy otthon. A túlzottan kihűlt szobát sokkal nagyobb energiaráfordítással tudod visszafűteni, és amit délelőtt megspóroltál, azt délután lehet, hogy el is költöd a felfűtéssel.
Szigetelés
A meleg levegőnek vagy egy olyan gonosz tulajdonsága, hogy mindig a hidegebb felé áramlik. Ezt képes még a legapróbb réseken is megtenni. Ha rést találsz a falon, tömd be! A kis résekhez szilikon pasztát, a nagyokhoz pedig purhabot használj. Az ajtókat-ablakokat lásd el ablaktömítő szalaggal. A barkácsboltban segítenek az ablakkeret formájához, és a rés nagyságához megfelelő alakú és anyagú szigetelőt választani.
Melegvíz
Ne folyasd! Szappanozás közben úgy hagyjuk a gondosan beállított hőfokú melegvizet, hogy ne kelljen újabb 10 percig játszani a csappal. Ilyenkor rengeteg, úgymond fel nem használt vizet folyatsz el fölöslegesen. Ha a lakás műszaki adottságai engedik, válassz olyan csaptelepet, ami a beállított, kevert hőmérsékleten is elzárható.
Másik modern találmány az időkapcsolóval ellátott bojler. Ha a vízmelegítőd nem „éjszakai” áramról üzemel, akkor az időkapcsolóval beállíthatod, hogy mikorra melegítse meg a vizet. Az időkapcsoló lecsökkenti a bojler drága „nappali” áram fogyasztását.
Világítás
Válts át energiatakarékos égőkre! Ezek átlagosan 10-szer hosszabb élettartamúak, mint a hagyományos izzók, és ugyanahhoz a fénykibocsátáshoz kb. negyedannyi energiára van szükségük. De ha teheted, jó minőségűt és meleg fényűt válassz. Az energiatakarékos izzók mellett közkedvelt fényforrás a halogén-spot, de rengeteget fogyaszt. Nemrégiben azonban megjelentek a LED-es világítófejek, amikkel tökéletesen helyettesíthetők a halogének. A LED-ek energiafogyasztása iszonyat alacsony!
Kérj segítséget!
Ha mégsem sikerül csökkenteni számláidat, kérj segítséget. Fűtésedet ellenőriztesd szakszerelővel – biztonsági okokból amúgy sem árt legalább évente megtenni – , a fűtésrendszert pedig erre szakosodott tervezővel.
Az elektromos fogyasztásodat is könnyen ellenőrizheted. Az áramszolgáltató közönségszolgálatától kölcsönözhetünk egy kis fogyasztásmérőt, vagy akár vehetünk is egyet, amivel megmérhetjük egy-egy háztartási gépünk fogyasztását. Jó móka ezt a kis szerkezetet kezelni, bár könnyen elveheti a kedved, ha pl. a régi hűtőd fogyasztását méred meg vele.