Hogyan újíthatjuk fel régi bútorainkat?

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

A régi bútorok kétféle anyagból készültek, ha igazán régi, akkor fából, ha az 50-60-as évekből származik, akkor jobb esettben furnéros bútorlapból vagy laminált bútorlapból készültek. A felújításuk teljesen különböző.

Régi bútorok felújítása – laminált bútorlap


Kezdjük talán a legegyszerűbbel a laminált bútorlapossal. A laminált bútorlap egy műanyag bevonattal ellátott faforgácslap/pozdorja/. A műanyag bevonat lehet egyszínű vagy mindenféle fa erezetét utánzó, esetleg valamilyen fantázia színű is. Akkor van a legkönnyebb dolgunk, ha a felújítandó bútor beépített, faltól falig ér. Ilyenkor a bútor színét akár teljesen meg is változtathatjuk.


Régi bútorok felújítása – bevásárlás


Bútorlap szabászaton /pl.: OBI-ban/ kiválaszthatjuk az új színt, és ennek megfelelően ragasztóval ellátott élfóliát vásárolunk, amennyi a szekrény vázának élére kell.
Mérjük meg a szekrényajtókat és szabassuk le az új színnek megfelelően, majd zárassuk le az élét is. Mérjük meg hova estek a régi pántok, vásároljunk a régieknek megfelelő pántokat /ráütődő, vagy közé záródó kivető pántról beszélhetünk/ és ezeknek a pántoknak a helyét fúrassuk ki a szabászaton. A megvásárolt pántokat forgácslap csavarral magunk is fel tudjuk szerelni. Vigyázat! Ne legyen hosszú a csavar, 18mm vastag bútorlaphoz 4x16mm-es csavart tegyünk. Most már megvan minden alkatrészünk, kezdődhet a munka!

hirdetes


Régi bútorok felújítása – folyamat menete


Először is szedjük le az ajtókat. Ezután a szekrény vázának /korpusz/ az éléről egy vasalóval le tudjuk szedni az élfóliát. Lehetőleg valami régebbi még működő vasalót használjunk, mert rá fog ragadni a ragasztó, tehetünk a vasaló és a bútor közé mondjuk egy írólapot így a vasalót megóvjuk a szennyeződéstől. A folyamat a következő: a meleg vasalót addig húzzuk lassan a bútor élén még elkezd lejönni a régi élfólia. Az ottmaradt ragasztót nem kell eltávolítani. Az új élfóliát szintén a vasalóval rakjuk fel. Lassan húzva a vasalót nyomjuk hozzá az élfóliát a bútor éléhez és közbe igyekezzünk azt jól rá dörzsölni, mondjuk egy sima fával. Amikor jól odaragadt a fólia, a kiálló részeit egy szikével óvatosan vágjuk le.

hirdetes


Régi bútorok felújítása – utolsó simítások


Az éleket finoman csiszoljuk simára. Amikor az élfólia csere megtörtént feltesszük az új, már előre felpántolt ajtókat. Ehhez szükség lesz még egy emberre, aki fogja az ajtót, míg felcsavarozzuk azt.
Ezután felszereljük a fogantyúkat, vagy a régiket, de tehetünk egy teljesen ujjat is.
Gyakorlatilag a régi megunt szekrényből ily módon egy teljesen újat varázsolhatunk, igaz a belseje a régi maradt.


Tudom, elsőre kicsit meredeknek tűnik a dolog, de menni fog az! Csak csinálni kell. Talán egy kisebb bútorral kezdjünk! Szorgalommal és kitartással sok mindent magunk újíthatunk fel.


Jó munkát!

 

 Tolnai Pál
 Ajtó-ablak szakértő

 Kérdésed van? Tedd fel szakértőnknek itt: Online tanácsadás
 


Még több hasznos információ: www.tolnaipalestarsaibt.eu

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Festés

Lakberendezési szakszótár

Nagytakarítás

Tavasszal és ősszel szoktunk nagytakarítást végezni otthonunkban, amikor nem csak az... Tovább

Rózsa szaporítás

A rózsát nem egyszerű szaporítani. Ha magokról próbálkozunk, az legtöbbször nem sikerül.... Tovább

Tovább a lexikonra