A legjobb konyhai megoldások, avagy helykihasználás felsőfokon!

Laszli Adrienn - Fehér Adrienn

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube
A konyhának kiemelt szerepe van a hétköznapokban. Sok időt töltünk itt és nem mindegy milyen minőségben tesszük ezt. A jó konyhabútor kiszolgál bennünket és nem hátráltat, megfelelő kialakítása csak részben anyagi kérdés. 
 

 

Szerencsére a jó bútorasztalosoknak, lakberendezőknek és konyhastudióknak köszönhetően a helyzet javul, de egy átlagos konyhaszekrény felépítése ma nagyjából így fest: Alsószekrény 60-as nyíló ajtókra felosztva, amiben belül van egy polc, és itt tárolják a nagyobb edényeket, lábasokat, tányérokat. Felsőszekrény szintén 60-as, esetleg 40-es elemekre osztva, polcokkal a poharaknak, könyebb eszközöknek és ezek mellett 1 elem befiókozva, általában egyforma magasságú fiókokkal. Ismerős a felállás? Azonban ennél ezerszer jobban lehet és kell kihasználni egy konyhát, akár egysoros kiskonyháról akár U alakú vagy szigetes nagy konyháról beszélünk! Nézzétek meg, milyen elemeket érdemes beépíteni ahhoz, hogy minden a helyére kerüljön, megfelelően férj hozzá és át is lásd a rendszert! 

 

A bevezetővel elkezdett témát tovább bontva az alsó szekrény problémával kezdenék. Hiába van nagy és sok alsószekrényünk, ha pl a polc hátsó részén lévő edényekhez csak úgy férünk hozzá, ha az előtte lévőt kipakoljuk! Tiszta blama, nyűg. Mennyivel egyszerűbb a mély fiókos megoldás egy jó minőségű fióksínnel, kihúzod és mindent elérsz, nem kell semmit átpakolnod, hogy kivehesd az adott edényt. A legjobb megoldás, ha alul vannak mély fiókjaid és felül pedig keskenyebbek az apróbb dolgoknak. Természetesen ha szükségét érzed, hagyj egy vagy két nyitható alsó polcot, de összességében fiókokba rendezve a konyhai dolgaidat sokkal jobban fogsz járni!

 

Szöveg: AUDREY'S Design Office, képek: Houzz, Pinterest

A fiókok méretezése szintén fontos. Korábban az volt a bevett szokás, hogy felosztották 4 egyforma magas fiókra és ezzel be volt fejezve a történet. De ha belegondolunk mit szabunk mihez is? Logikus, hogy ami kevesebb helyet foglal azt pazarlás háromszor olyan magas fiókba zárni, mint amennyire szüksége lenne. Igenis lehet keskeny fiókod az evőeszközöknek, kiszedőknek, késeknek és ráadásul most már ilyen remek fiókbetéteket is vásárolhatsz. Hozzáteszem akár házilag otthon is elkészítheted, amiben mindennek megvan a helye! Rend és átláthatóság, törekedjünk rá! A mélyebb fiókokba pedig mehetnek a tányérok, edények, konyharuhák, műanyag tároló dobozok. Lehet külön fiókunk a fedőknek is!

hirdetes

Szöveg: AUDREY'S Design Office, képek: Houzz, Pinterest

Vége a műanyag dobozokba zsúfolt fűszeres tasakban történő tárolásnak. Felcímkézett átlátszó üvegek egy keskeny fiókban. Jól is néz ki és egy cseppett jobban átlátható. Érdemes a főzőlap közelében helyet találni neki, hogy ne kelljen messzire nyúlni egy kis extra íz tunningért miközben rotyog a leves.

 

Szöveg: AUDREY'S Design Office, képek: Houzz, Pinterest

A sarkokat több féle képpen használhatjuk ki, vagy egy 180fokos kifordítható tartót építünk be, vagy a képen látható megoldás is egy opciót kínál rá. Sokan teszik a mosogatót a sarokba, és akkor a szifon miatt kevésbé használható az alsó rész, de ebben az esetben tegyük oda alá a szeméttárolókat például. 

Szöveg: AUDREY'S Design Office, képek: Houzz, Pinterest

Akiknek nincs spájzuk, de sokat főznek és szeretnek otthon minden alapanyagból tartani egy keveset, azoknak jó megoldás lehet egy ilyen fiókba épített kosaras tároló. Ha találunk ilyen kosarakat, az asztalos arra a méretre készíti el a fiókot. Ráadásul a kosarakat ki is lehet emelni belőle, amikor szükséges. 

 

Szöveg: AUDREY'S Design Office, képek: Houzz, Pinterest

Egy fiók nem csak alsószekrény méretű lehet. Pontosan arra találták ki őket, hogy a szekrény teljes mélységében hozzáférhetővé váljanak a benne tárolt élelmiszerek, olajok, edények. Akinek nagyobb konyhája van, építsen be ilyen fiók megoldásokat. Nem fogja megbánni!

hirdetes

 

Szöveg: AUDREY'S Design Office, képek: Houzz, Pinterest

 

Vannak olyan részei a konyhabútornak, ami általában szintén kihasználatlan. Ilyen a mosogató medence előtti front, amit sokszor álfiók fed, pedig egy ilyen apró lenyíló részbe például pompásan elrejthetjük a mosogatószivacsot vagy gumikesztyűt is! A korábban említett mosogató alatti alsószekrény részbe pedig az egyik oldalsó korpuszra pedig felfúrhatunk két tartót a szemeteszsákoknak is.

Ki mondta, hogy egy szekrény csak elölről nyílhat? Mennyivel jobban hozzá lehet férni a parfishoz és a felakasztott lapáthoz ilyen módon, nem igaz? A konyha tervezésénél figyeljünk rá, hogy ha máshol nincs módunk a parfist eltenni, akkor az egyik szekrényben alakítsunk ki neki mondjuk egy hasonló helyet és ne a szekrény végében a bútor és a fal között éktelenkedjen valahol!

Ha kedvencünk is a konyában fogyasztja napi menüjét, akkor ezzel a megoldással, ami szintén fiókos megoldhatjuk azt is, hogy el tudjuk rejteni szükség esetén a tálkáját. Ennek több oka is lehet, éppen a kisbabánk a földön kúszik és nem szeretnénk ha egy óvatlan pillanatban ő is belekóstolna a kutyatápba, esetleg kedvencünk annyira falánk, hogy szabályozni szeretnénk mikor férjen hozzá az ebédjéhez vagy csupán szeretjük a rendet és néha jó lenne eltűntetni a tálkákat.

Szöveg: AUDREY'S Design Office, képek: Houzz, Pinterest


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Bútorok

Lakberendezési szakszótár

Monokróm

A monokróm szó egyszínűt jelent. A monokróm a lakberendezésben egy viszonylag új... Tovább

Fürdőszoba

A fürdőhelyiség a hivatalos nyelvhasználatban az egészségügyi helyiségek közé... Tovább

Tovább a lexikonra