Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeAki még nem tette meg, lassan kihelyezheti madáretetőjét a kertbe, hiszen a talajmenti fagyok miatt a madarak egy kevesebb élelemhez jutnak. Íme, néhány fontos információ és hasznos tanács a madáretetésről.
A madáretető, madár asztal vagy tálca, mind ugyanazt a célt szolgálják: segítenek a madaraknak több táplálékhoz jutni, amelynek köszönhetően tavasszal talán nemcsak a madár szülőkben, hanem a fiókákban is gyönyörködhetünk.
Hazánkban, bár sok madár a hideg közeledtével délre költözik, mégis van jó pár faj, akik itt maradnak, például a széncinege, kékcinege, rigó, vörösbegy, ökörszem vagy a mezei veréb.
Az etetést november-december körül érdemes elkezdeni és egészen márciusig segíthetünk táplálékoz jutni vendégeinknek. Fontos azonban szem előtt tartani, ha már elkezdtük és már odaszoktak a madarak, tavaszig ne hagyjuk abba az etetésüket.
Attól függően, hogy környékünkön milyen fajta szárnyasok vendégeskednek, választhatjuk ki a megfelelő madáretetőt: ne csak a klasszikus házikó alakban vagy műanyag flakonban gondolkodjunk! A gyerekek kisebb játszókosara is tökéletesen megfelel, vagy ha több madár érkezik egyszerre, választhatjuk a zsákos megoldást is, így egyszerre többen is hozzáférnek. Persze mindenkinek a saját kreativitására van bízva a "design", egy alapszabályt azonban mindenképp be kell tartani: csak természetes anyagokat használjunk madáretető készítése során! Festék, lakk és egyéb vegyi anyagok használata tilos!
Ha lehetséges, helyezzük ablak előtti fára, hogy a szobából is meg tudjuk szemlélni őket. Macskás családok vegyék figyelembe házi kedvencüket is, nehogy elérje az etetőt - nem szabad bokros részre rakni, ha lehet inkább magasabbra, illetve a forgalmas helyeket sem szeretik a madarak.
Az odúkat napraforgóval, kölessel, muharral, gyümölcsökkel és díszmadár eleséggel töltsük meg, de természetesen előtte tájékozódjunk, a környéken élő fajokról és étkezési szokásaikról. Egy eleséggel garantált sikert érhetünk el, méghozzá a szalonnabőrkével. Kenyérrel, illetve kenyérmorzsával egyik madárfajt sem szabad etetni, mert attól gyomor-, vagy bélgyulladást kaphatnak! Ne feledkezzünk meg a friss vízről sem, az ugyanolyan fontos számukra is.
Napjainkban egyre gyakoribb, hogy a városban lakók is kihelyeznek erkélyeikre egy-egy madáretetőt kisebb-nagyobb sikerrel, illetve web kamerát szerelnek fel a közelben, hogy egész napi tevékenységüket végig követhessék. Ez nemcsak a család számára lehet jó szórakozás, hanem jó megfigyelési módszer is lehet a madár kedvelőknek.