Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA nappali egy zárt terű lakásban kevésbé van kihasználva, mint egy olyan lakásban, ahol az egyes funkcionális helyiségek egymással egy egységet képeznek. Az általunk amerikai konyhának titulált egyterű konyha-nappalin kívül sokkal többet értünk a nyitott terű elrendezésen.
A mostani irányzatok szerint nem csak központosítjuk a belső teret egy lakásban, hanem nyitjuk is azt a külső tér felé.
Mi az a nyitott elrendezés?
Ahogy a neve is sugallja, a lakásban az a fajta elrendezés egy vagy több nagy, nyitott szobák, működik több szobát egyetlen életterét. A leggyakoribb a "nagy terem", amely egyesíti a konyha, étkező és a nappali egy közös térben. Ezek az alaprajzok általában a munka nagyon jól otthon a kisebb alapterület - néha a szükség -, míg a nagyobb otthonok több mozgásterük dolgozni, ha integrálása nagy szoba egy alaprajzot.
Ahogy az a neve is sugallja, a lakásban az a fajta elrendezés, ahol egy vagy több nagy, nyitott szobát egyesítünk egyetlen térré, ami több funkciót is betölt ezáltal. Ennek a leggyakoribb formája a már említett úgynevezett amerikai konyha, ahol a konyhát, az étkezőt és a nappalit egyesítjük egy nagy térré. Ezzel az elrendezéssel viszonylag kis alapterületű lakások is nagyobbnak tűnnek és több funkciót tudnak ellátni.
Itt egy kisebb alapterületű otthon alsó szintjén alakítottak ki egy nagy teret a falak eltávolításával, meghagyva egy alacsony elválasztó elemet, amellyel a térhatás megnőtt, de mégis el van választva egymástól a konyha, étkező és a nappali. Ezáltal a tulajdonosok kaptak egy nagyobb teret, ahol a család nagyobb lehetőséget kapott az együttlétre.
A nyitott terek előnyei
Az elmúl évek legnépszerűbb elrendezésének több előnye van:
Több közös program: ha valaki főz a konyhában vagy takarít, ugyanúgy tud beszélgetni azokkal,akik a nappaliban vannak.
Gyerekek szem előtt: A nagy térben lehetőség van a gyerekeknek elfoglalni magukat, játszani, miközben a szülők valamilyen háztartási munkát végeznek.
Növekszik a látvány és a természetes fény: A belső falak eltávolításával megnő a helyiségek benapozása, hiszen több irányból kaphatja a fényt.
Kellemesebb vendéglátás: A vendégek körüli háziasszony feladatokat is úgy tudjuk ellátni, hogy közben nem kell kiszakadnunk a szociális életből.
A nyitott tér számomra egy különösen kedvelt formája, amikor felfelé is nyitunk. A két szint magas nappali egy különleges hatást kelt az otthonunkban, nagy szintű térnövekedés, nem csak fizikailag, de mentálisan is növeli az életterünket. A felülről és minden irányból beáramló természetes fény szinte kirepít minket a külső környezetbe.
Nyitás a kert felé
Egyre népszerűbb az az irányzat, hogy minél közelebb kerüljünk a természethez és egyes lakásoknál szinte már úgy érezhetjük magunkat a nappaliban, mintha igazából már a kertben ülnénk. Ez a nyitott tér nagy szabadságot ad az ott lakóknak, sokkal jobban ki tudják használni a kertet és annak szépségét, hiszen az is szinte dekorációvá válik a nappaliban.