Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA téli időszakban sokan küzdenek különböző légúti megbetegedésekkel, náthával, ráadásul sokak elég nehezen lábalnak ki belőle. Hasznos eszköz erre a problémára a só. Nem feltétlen kell drága eszközöket venni a megelőzéshez, sokszor egy kis házi praktika is segít! Nézd meg, mit ajánlunk.
A természetes kristálysók
Nem mennek át tisztítási/fehérítési eljárásokon, így megőrzik értékes ásványi anyagaikat, valamint nem érintkeztek semmilyen kemikáliával. Talán a Himalája kristály só az, amit többen ismerhetnek. Alkalmazása nemcsak az étkezés során előnyös, hanem különböző terápiás módszerekben is használatosak, mint például a sóbarlangokban, ahol magas a levegő sókoncentrációja, ezáltal segít felszakítani a lerakódott nyákot, tisztítja a tüdőt, segít a szervezetnek legyőzni a kórokozókat.
Sóoldatot is készítenek belőle, ez 26%-os koncentráltságú, mivel a víz ennél több sót nem képes felvenni. Így, ha sóoldatot készítünk további felhasználásra, tehetünk a vízbe akár 1 darab kristály sót is, mivel 26%-osnál töményebb oldatot nem tudunk készíteni belőle, a többi só a pohár alján marad. Ez a sós lé teljesen steril, nem élnek meg benne a gombák és a baktériumok. Ennek a tulajdonságának is köszönhetően egy nagyszerű levegőtisztító oldatot kapunk, ami persze más módokon is kiválóan felhasználható, pl. torokfertőtlenítésre gargarizálással, gyulladások enyhítésére, stb.
Most viszont maradjunk csak a levegőtisztításnál.
Fontos a párásítás, mivel a túl száraz levegő kellemetlen közérzetet okoz, és a por is jobban száll.
A levegő ideális páratartalma 40-70% között van. E felett jobban szaporodnak a baktériumok, bár bizonyos baktériumok esetén pedig pont, hogy a szárazabb levegő a kedvezőbb. Lehetőségünkhöz mérten próbáljuk a páratartalmat 40-70% között tartani. Párásítás esetén a legjobb, ha sós vizet párologtatunk. Felesleges mindenféle légszűrő gépeket beszereznünk, ha teszünk minden helyiségbe 1-1 tálkát, amiben só van (lehetőleg nagyobb darab kristálysók). Ezt öntsük fel vízzel, és ha elpárolgott, természetesen pótoljuk. Nem fontos a radiátoron tárolni, mivel így a hirtelen párolgás miatt a só kicsapódása fokozódik és „végig mászhat” a fűtőtesten. Ez szép ugyan, de szükségtelen és takarítani is kell.
Amire szükségünk lesz, az só (lehetőleg „tiszta” só, ezekből is inkább nagyobb darabok, mint az őrölt), egy tálka és víz. Esetleg érdemes a tálka alá tányért vagy alátétet tenni, mivel ahogy a só párolog, elkezd kicsapódni az edényünk szélére, ezzel egy gyönyörű jelenséget létrehozva, viszont ez „lemászhat” az edényünkön kívülre is. Ezt könnyedén le tudjuk morzsolni a kezünkkel és mehet vissza a tálba, viszont nagyon szépen néz ki, érdemes rajta hagyni az edény falán, onnan is tökéletesen tud párologni.
Asztalon, polcon tartva ideális, ráadásul a nagyobb sódarabok egy tál vízben csodás asztali dekorációként is szolgálhatnak. Fürdőszobában is érdemes elhelyezni, mert a magasabb páratartalom miatt ott nagyobb esély van a penészedésre, amit a sós levegő segít megakadályozni. Ide elegendő magában is egy nagyobb só darab.
Megemlítenék egy másik okot is, hogy miért hasznos a só a lakásban. Sólámpát talán már mindenki látott. Hasonló funkciót lát el, mint a sós párásítás, tisztítja a levegőt, azonban ez nem csak a baktériumokra és a gombákra hat. A sónak ugyanis negatív töltései vannak, amik képesek a környezetünk magas pozitív töltéseit semlegesíteni, amiért a sok elektromos berendezés a felelős. Sajnos az elektromos berendezéseink olyan „rezgéseket” adnak ki magukból, amik felhalmozódva kedvezőtlen élettani hatásokat fejtenek ki az ember számára. A levegőbe került sószemcsék ezeket a töltéseket képesek elnyelni, ez által is tisztítva a levegőt.
Nátha, asztma, allergia esetén különösen ajánlott a sós párásítás. Igaz, ez nem helyettesíti a sóbarlang meglátogatását időnként, viszont a levegő összetételét nagyban javítja, ami segít enyhíteni a kellemetlen légúti tüneteket, felszakítja a lerakódott nyákot.
Tehát készíts Te is sótálkát és élvezd jótékony hatásait: tisztább, párásabb levegő, ez által kellemesebb otthoni légkör, egészségesebb környezet és egy mutatós asztaldísz.