Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeA tegnap az új holnapja – nem csak a bakelit lemezek és az analóg fotók kezdenek újra divatba jönni, de már a lakberendezés terén is egyre jobban visszaköszönnek az elmúlt évek dekorációs elemei. De mégis mik ezek, és mikor váltak ennyire népszerűvé?
A ma már retrónak számító stílus ismét kezdi fénykorát élni, nem csak a divatban, filmekben, sorozatokban, de a lakberendezésben is. Biztosan Te is emlékszel a Pop Art korszakára, annak intenzív színeire, jellegzetes ábrázolásaira – melynek képei a mai napig remekül mutatnak egy-egy falon! Ebből a kisebb információból már talán sejthetjük, mit nevezünk retrónak, de azért érdemes tisztázni egy-két fogalmat – arról nem is beszélve, hogy egybeköthető-e a vintage stílussal.
Ismerd meg Te is a retró lakberendezési korszakok elemeit, illetve, hogy hogyan dobd fel lakásodat a régi idők jellegzetességeivel!
Mi a különbség a stílusok között?
Lakberendezésben beszélhetünk különálló retró, vintage és modern stílusokról. Érdemes először a retró és vintage fogalmait elkülöníteni. Egyetlen közös pontjuk, hogy mindkettő a régi – vagy réginek tűnő – dekorációs elemeket, bútorokat használja fel. Mégis, a retró stílus elkülöníti az 1960-as, 70-es, 80-as éveket – a vintage ezzel szemben tudatosan vegyíti ezeket a korszakokat.
Nálunk ez utóbbi inkább a kopottas, kopott, ténylegesen használt tárgyakat építi be otthonunkba korszaktól és évtől függetlenül. A retró ezzel szemben egy korszakra összpontosít annak szín-, illetve formai világát használja fel – mindezt újraélesztve egy szokatlanabb design keretein belül.
Mi volt jellemző az egyes korszakokra?
Az 50-es éveket tartják a klasszikus retró stílusának - ekkor már elkezdenek kísérletezni a merészebb design elemekkel, illetve színvilággal. Mégis, mivel csak kísérletezésről van szó, a mai napig ez az a stílus, ami a legelegánsabbnak hat a retrók között – a maga jellegzetes vinyl padlójával, „amerikai konyháival”, illetve virágmintás tapétáival. Bár a konzervatívabb színek (bézs, barna, olíva, mustársárga) tombolnak, a merészebb darabok között már megjelennek a rágógumi árnyalatai