Teendőnk ebben az esetben: megszüntetni az okokat és javítani a károkat.
A salétromosodás az esetek jelentős hányadában az épület alapján indul, és onnan terjed felfelé a falon. A salétromos fal kialakulásának egyik előjele a dohos szag és a fal alkalmankénti vizesedése. Ennek az az oka, hogy a talajban lévő hajszálerekből vizet szív fel a határoló fal, ami só kicsapódással és a vakolat/festék leesésével jelentkezik.
Ráadásul a salétromos falakban könnyen elszaporodnak az egészségre kártékony élőlények. Ennek hatására hosszabb idő alatt kialakulhatnak súlyos, azonban évekig panaszmentes betegségek a salétromos fal környezetében élőknél. Emellett olyan penészgombák lelőhelyévé válhat, amelyek bizonyítottan allergiás eredetű megbetegedésekhez vezetnek.
Mindezt az alap szigetelésének hiányosságai okozzák, amit javítani nem olcsó és nem is olyan egyszerű. A salétromos fal vizesedésének megszüntetéséhez ugyanis nem elegendő a tüneti kezelés, végleges megoldásra és teljes körű faltisztításra van szükség mind az egészségünk, mind az épület állapotának megóvása érdekében.
Szerencsére ma már dolgoznak olyan cégek, amelyek képesek az alapba kívülről tömítőanyagot juttatni. Ez pedig kitölti a réseket és nem jut víz a falakhoz. Néha azonban nem alulról, hanem a falakban lévő csövek repedéseiből szivárog a víz, és annak nyomait látjuk. Ekkor megkerülhetetlen a falbontás és hibaelhárítás.
Ha pedig az okot elhárítottuk, következhet a fal tisztítása: amint ezeket megtettük, kenjük be a salétromos falat olyan tisztítóval, amely eltávolítja a só foltot. Ezután pedig a sztenderd javítási eljárás következik: a felület csiszolása, hibajavítás gipsszel, majd festés több rétegben.
Amennyiben a fent említett probléma jelentkezett a falon, érdemes mielőbb szakemberrel konzultálni és a lehető leghamarabb megszüntetni a problémát egészségünk és házunk védelme érdekében!