Kerted ékköve lehet: így építs gyönyörű sziklakertet

CZs, GE.

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

Egy sziklakert udvarod igazi ékköve lehet, ráadásul nem is olyan nehéz megépíteni, mint hinnéd. Csokorba szedtük a legfontosabb szempontokat, amikre figyelned kell, és néhány hasznos tippet is megosztunk a cikkben!

Mielőtt belevágnál

Bár egy sziklakert megépítése nem agysebészet, azért néhány dolgot érdemes átgondolni, és arra is fel kell hívnunk a figyelmed, hogy ez egy igen aprólékos munka, ami ráadásul fizikai erőt is igényel, hiszen a sziklák és kövek nehezek, ezeket a kertészetekben sem egyszerű összepakolnod. Éppen ezért érdemes segítséget kérned valakitől, mielőtt a nehéz kövek szállításába kezdenél.

 

Ami azonban ennél is fontosabb, az a tökéletes hely megtalálása a sziklakert számára. Egyrészt ahhoz, hogy mutatós legyen, több négyzetmétert is igényel, másrészt a legjobb az, ha olyan helyre kerül, amit nem vesznek körbe fák vagy cserjék, amik aztán ráhullajtják a leveleiket vagy termésüket, hiszen így a sziklakerted csak egy káosz lesz, és éppen a szépsége vész el. 

 

Ne hagyd ki a tervezést

Ne számíts rá, hogy felkeresel egy kertészetet, ott bepakolsz a kosaradba mindent, ami megtetszik, aztán otthon egymás mellé/alá/fölé helyezed őket, és mesebeli sziklakerted lesz. Érdemes lerajzolni, hogy mire vágysz, és előre meghatározni a növényeket is, amiket telepíteni szeretnél a sziklakertbe. Az előző pontban már említettük, hogy nem érdemes fák, bokrok és cserjék mellé, vagyis a sziklakerted feltehetően napos helyen lesz, ezért ennek megfelelő növényeket is kell bele ültetned. Érdemes egyféle sziklát választani, mert ha több típus is kerül a sziklakertbe, az nagyon kesze-kusza hatást eredményezhet.

hirdetes

 

Figyelj az eszközökre

Sokan vesznek egy halom növényt, jó sok sziklát és követ, aztán hazaérve döbbennek rá, hogy ez így nem elég. Gondoskodj a többi eszközről is, amikre szükséged lehet az építés során. Az ásó, lapát és a vödör alapvető kellékek, de valószínűleg talicskára is szükséged lesz, hogy A pontból B pontra szállítsd a köveket a kerten belül. 

hirdetes

 

Menj beszerzőkörútra

Ha a korábbi lépéseken túl vagy, itt az ideje, hogy beszerezd a szükséged kellékeket. Sziklakertet szinte az év bármely szakában építhetsz, de nyilván ideálisabb a jó, tavaszi idő, hiszen a nyári forróságban elképesztő fizikai megterhelést jelenthet az építése. A köveket akár kőbányákból is beszerezheted, de sok helyen biztosítanak már szállítást is, így ha másképp nem tudod megoldani, akkor sem kell lemondanod a gyönyörű sziklakertedről. 

 

Építsd meg a sziklakertet

Végre elérkeztünk a legjobb részhez, itt az idő, hogy megépítsd a sziklakertet! A vízelvezetés érdekében 15, de akár 30 centi mélységben is érdemes eltávolítani a talajt a sziklakert helyén, azt pedig célszerű murvával feltölteni. Arra figyelj, hogy a növényeknek is megfelelő talajt biztosíts, a laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességgel rendelkező lesz a legmegfelelőbb!

 

Kezdődhet az építés! Ne a földet formázd, hanem kezdd a nagy kövekkel, és közben töltsd meg a részeket a földdel. Ha van időd, ekkor érdemes várni néhány hetet, mielőtt a növényeket is elültetnéd, így a sziklák beleülnek a talajba, az egész természetesebb hatást kelt majd, és sokkal jobban tudod a rendszerbe beleálmodni a növényeket is. Amikor a növények elültetésén dolgozol, akkor is érdemes a nagyobbakkal kezdeni, és utána foglalkozni az apróbb részletekkel. Ha elkészültél, varázsold az egészet természetesebbé, használj mulcsot, apró köveket a réseknél!

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Kert Növények Színes ötletek

Lakberendezési szakszótár

Tudomány és technika

A tudomány a bennünket körülvevő világ megismerésére irányuló... Tovább

Kenyérlángos

A kenyérlángos valójában a lepényféle sült tészták csoportjához tartozik. Abban... Tovább

Tovább a lexikonra