Vízfalú ház épült Kecskeméten, a világon elsőként!

VZS

Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra! 

YouTube

A világon elsőként találta fel Gutai Mátyás a vízfalú házat, melynek prototípusát Kecskeméten építettek fel. Az ötletet már szabadalmaztatták, melynek lényege, hogy ezzel kiegyenlítik a hőmérséklet különbségeket és tárolják a nap energiáját a falakban. 

Nem szó szerint kell elképzelni a vízfalú házat – ez a gyakorlatban ugyanis egy olyan folyadékpanel-rendszert jelent, amikor a szilárd elemekből álló falak belül üregesek, és ezt az üreget tölti ki a víz.

 

A tervező, Gutai Mátyás ötlete már nem mai: először 10 évvel ezelőtt, amikor még a Tokiói Egyetemen tanult, akkor pattant ki fejéből az ötlet. Ám 10 év kellett ahhoz, hogy a tervből valóban egy igazi ház legyen.
Nem csak a Tokiói, hanem a Budapesti Műszaki Egyetem is Mátyás segítségére volt – és persze egy Uniós támogatás is. 
 

 

A vízoszlopok növelik a komfortérzetet

 


Az építész már tíz éve foglalkozik azzal a kérdéssel, hogyan lehet hatékonyan felhasználni a vizet az építészetben. A vízházzal most választ adott erre: a hibrid szerkezet előnye főként abban rejlik, hogy növeli lakói komfortérzetét, ugyanis a struktúrában kialakuló beépített válaszadó-képességnek köszönhetően a folyamatosan áramló víz kiegyenlítő hatást kelt.

hirdetes

 

További részleteket a következő oldalon találsz!

 

A vízház 54 millióból épült fel

 

Gutai Mátyásnak Berényi Milán, egykori gimnáziumi osztálytársa is segített az ötlet megvalósításában. A közgazdász 36 millió forintos EU-s támogatást szerzett pályázati úton, ami a teljes költség 67 százaléka.

 


Több cég is érdeklődik a szabadalom iránt

 


A prototípus egy 10 négyzetméteres alapterületű ház, melynek több centis vízoszlopai egyszerre fűtik és hűtik a benti levegőt, kiegyenlítik a hőmérséklet-különbségeket és tárolják a napenergiát. Az ötletet már szabadalmaztatták, és jelenleg több céggel is folynak tárgyalások a hasznosítására.

hirdetes

 

 

További részleteket és videót a következő oldalon találsz!

 

A ház üvegfalai a bennük lévő víz révén fűtő- és hűtőtestként is funkcionálnak egyszerre. Emellett a teljes felület a napenergiát is használni tudja.


 
Nézd meg a vízfalú házról a videót is:

 

 

 


Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában
Építészet Lakásbemutatók

Lakberendezési szakszótár

Loft lakás

A loft, mint ingatlantrend az 1970-es években, Angliából indult ki. Ekkoriban a nagy... Tovább

Programok Budapesten

Minden hol jó, de legjobb otthon – tartja a mondás. Néha azonban nem árt egy kicsit... Tovább

Tovább a lexikonra