Eritrit
Általában a búza vagy kukorica keményítőjéből állatják elő, természetes cukoralkohol. Édessége nagyjából a közönséges cukorénak 60-80%-a, így bár egy kicsit többet kell majd belőle használnod, mégis egészségesebbnek számít, mint a megszokott finomított cukor.
Tökéletes ízesítésre akkor is, ha fogyókúrázol, ugyanis nullkalóriás, ráadásul cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják, ugyanis glikémiás indexe is nulla. Képes kémiai felépítése végett könnyen áthaladni a bélcsatornán – ekkor egy bizonyos része az itt található baktériumok tápláléka lesz, nagyobb része ugyanakkor mégis változatlanul távozik el a szervezetből. Főzésre, sütésre is alkalmas.
Kókuszvirágcukor
Másik neve a pálmacukor, mégis a kókuszvirágcukor neve a természetes édesítőszer előállításának módjára utal – a kókuszvirág nedvéből nyerik ki.
Szénhidrát-, kalóriatartalma közel azonos a kristálycukoréval, mégis kedvezőbb tulajdonságai vannak – vízoldékony rostot tartalmaz, amely prebiotikumként működik, támogatja a bélrendszer egészségét, illetve táplálja a számunkra hasznos baktériumokat. Mindemellett gyorsítja a zsírcserét is. Nem dobja meg túlzottan a vércukorszintet – glikémiás indexe 35.
Xilit
Nyírfacukor, mégsem nyírfából, hanem kukoricarostból nyerik ki. Külalakra és ízre is teljesen megegyezik a hagyományos cukorral, de szénhidrát és kalóriatartalma kisebb. Glikémiás indexe 7, valamint kalória szempontjából egy evőkanálnyi mennyiség 9 gramm szénhidrátot és 22 kalóriát tartalmaz.
Melasz
Fekete színű, sűrű cukorszirup, serkenti az anyagcserét, gyulladásgátló hatásáról is ismert. A cukornád feldolgozása során nyerik ki.
Nagymértékben tartalmaz vasat, magnéziumot, kalciumot, valamint káliumot. Neki már társainál magasabb kalóriatartalma, így érdemes kevesebbet használni belőle, mégis kismértékben müzliben, turmixokban, joghurtban tökéletes lehet. Főzésre, sütésre nem alkalmas, ugyanis annak során eltűnnek belőle fontos anyagai.