A cukor esetében másról beszélhetünk – rá a nedvesség, nyirkos környezet lesz majd hatással. Amennyiben ilyen környezetben tároljuk ajándékba kapott vagy vásárolt csokoládénkat, akkor annak felületén össze fog majd gyűlni a víz, ami képes kivonni az édességből a cukrot. Ezután, amikor a problémát okozó vízmennyiség elpárolog, akkor az a csokoládén otthagyja a már kicsapódott cukrot.
Esetében már nem csak csíkokról beszélhetünk, hanem olyan nagyságú foltokról is, amik képesek akár egész táblánkat is bevonni fehéres „porral”.
A leírtak alapján ugyanakkor olvashatjuk, hogy a kicsapódott csokoládék kapcsán sem penészről, sem avasodásról nem beszélhetünk – egyáltalán nem keletkeztek sem rajta sem benne káros anyagok, csupán a környezetük jelezte számunkra az édesség nem megfelelő tárolását alapanyagai által.
Hogyan előzheted meg a kicsapódást?
Fontos, hogy odafigyeljünk az édesség tárolására – helyezzük azt egy légmentes, jól zárható dobozba, ezzel kizárhatjuk a cukor kicsapódását. A kakaóvaj esetében pedig fontos, hogy a hőmérsékletre ügyeljünk – tartsuk nagyjából 20°C körül. Erre tökéletes akár egy kamra, akár a lakás egyik hidegebb pontja is.
Persze, ez főleg nyáron lehet nehéz feladat, amikor a környezetünkben saját magunk számára sem igazán találhatunk hűvösebb pontokat otthonunkban. Ebben az időszakban viszont, akármennyire csábító is, sose helyezzük csokoládénkat hűtőbe! Amennyiben hűtőben tároljuk majd csokinkat, igen, megelőzhetjük a kakaóvaj kicsapódását, mégis elősegíthetjük a cukorét – ugyanis ezen eszköz számára már nedvesnek számít.
Felhasználható még a kicsapódott csokoládé?
A válasz, igen! Nem csak fogyasztható marad az édesség a kicsapódás után, de nyugodtan használhatjuk akár sütés, akár főzés kapcsán is. Abban az esetben pedig, ha megolvasztjuk, akkor a kicsapódás miatt keletkezett foltokat is eltüntethetjük, amellett, hogy egy isteni süteményhez fogjuk majd táblánkat felhasználni.