notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

cukormentes fánk; csörögefánk; cukormentes farsangi fánk; cukormentes csörögefánk

hirdetes

Cukormentes csörögefánk recept farsangra

NA

Ha február, akkor mindegy, hogy milyen, csak fánk legyen! Hagyományos szalagos, amerikai vagy akár csörögefánk, ami cukormentes is! Készítsd el ezt az egyszerű, kívül ropogós, belül légiesen könnyed csörögefánkot, úgy, hogy a cukormentes diétádat sem szeged meg közben! 

Cukormentes csörögefánk

A csörögefánk története

Az egyszerűen csöröge néven is emlegetett csörögefánk egy hagyományos ünnepi étel, amit leginkább farsangok fogyasztunk. Édes, ropogós, fánktésztából készül és általában forró zsírban vagy olajban sütünk ki. Népiesebb nevén forgácsfánk és herőce néven is ismert.
Még Jókai Mór is írt róla, az És mégis mozog a föld c. művében:

 „Sőt még az is megtörténik, hogy poszpásznak barátfülét hoznak fel (amit csörögének, herőcének, forgácsfánknak, borkorcsolyának s nem tudom még mi mindenfélének is neveznek szerteszét az országban), ami napkeleti virágnyelven azt jelenti, hogy szívesen látott vendég van a háznál.”

A magyar csöröge szót 1565 óta ismerjük: feltehetően a forró zsírban sülő tészta hangjára utalhat a szó.  Egyes leírások szerint Erdélyből származik a recept.
A csörögéhez hasonló édességek sok más európai népnél is hagyományos ünnepi, de leginkább farsangkor fogyasztott sütemények számítanak, például az olaszoknál (chiacchiere), franciáknál (bugnes vagy merveilles), lengyeleknél (chrusty vagy faworki), bolgároknál (kukurini), ukránoknál (verhuni). Mongóliában és Kína északi részein is ismert.  Az Egyesült Államokban a holland bevándorlók terjesztették el, cruller néven. 

hirdetes

A farsang és a fánk kapcsolata

A babona szerint minél többet eszünk farsangkor fánkot, annál több lesz a termés. A böjti időszak előtt pedig kicsit elengedhetjük magunkat, és lehetük falánkok. Régen a farsangi időszak a párkeresés időszaka is volt egyben, ekkor a lányok fánkot adtak annak a fiúnak, akit kiszemeltek maguknak, a fiúk pedig fánkocskának becézték kedvesüket. Ha egy pár együtt tört ketté egy fánkot, azt jelentette, hogy szinte biztosan közel van az esküvőjük, hiszen a fánk oldalán körbefutó szalag a karikagyűrű jelképének számított.

Cukormetes csörögefánk recept

Hozzávalók
•    20 darabhoz 
•    250 g liszt 
•    1 mk sütőpor 
•    1 csipet só 
•    1 ek eritrit 
•    1 mk vaníliaaroma 

hirdetes
•    160 ml tejföl 
•    50 g lágy vaj 
•    2 db tojássárgája 
•    1 ek rum bő olaj a sütéshez

Elkészítés

A csörögefánk tésztájához a lisztet egy nagy tálba mérjük, majd hozzákeverjük a sütőport, a sót és az eritritet is. A vaníliaaromát elkeverjük a tejföllel, a lágy vajjal, a tojássárgájával és a rummal, majd az egész keveréket a lisztes részhez adjuk, és alaposan összegyúrjuk. A tésztát lisztezett felületen kb. 3 mm vékonyra nyújtjuk, és egy késsel, pizzavágóval vagy derelyevágóval felvágjuk úgy, hogy először átlósan vágunk belőle 4 cm-es sávokat, majd erre kissé merőlegesen újfent vágunk ekkora sávokat, így rombusz alakú tésztadarabokat kapunk. Mindegyik robuszt középen bevagjuk és az egyik csücskét átfordítjuk a lyukon. 160 fokos, bő olajban, pár perc alatt kisütjük a csörögefánkokat, és a cukormentes baracklekvárral tálaljuk.

Forrás: Street Kitchen

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Mediterrán stílus

A mediterrán stílus hazánkban is egyre divatosabbá, elterjedtebbé válik a lakberendezésben... Tovább

Komposzt

Komposztálható anyagok konyhai hulladékok: gyümölcs, zöldség, kávézacc, teafű... Tovább

Tovább a lexikonra
Desszert