notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

Mi ronthatja egy kávé minőségét? Tudd meg Te is, hogyan készíts tökéletes kávét

hirdetes

Imádod a kávét? Mutatom, mi ronthatja el kávéélményed

TK
Kávé

A magasabb minőségű kávékat nem is véletlen, hogy nem forgalmazzák előre őröl formában – szintén, mint már említettük, érdemes saját őrlőt vásárolnod és magadnak alakítani a pici kávészemek állagát.


A nem megfelelő helyen való vásárlás


Általában, amikor vásárolunk a legegyszerűbb, ha a listához írjuk a kávét is, mégis a már említett pontokon is kiemelten ez rontja az italunk ízvilágát, hiszen általában a már leírtak alapján, a vásárlás egy szupermarketben fog majd megtörténni. Ebből kifolyólag nem is érdemes azt várnunk, hogy egy kávézóminőségű italt fogunk kapni végeredményként.


De akkor hol is kellene válogatni? Igyekezz olyan helyeket kutatni, ahol szakemberek, a kiválasztás után, frissen pörkölik meg neked a megvásárlásra szánt kávét.

hirdetes


Nem megfelelő hőmérsékleten főzöd a kávéd


Tudtad, hogy a legideálisabb hőfok a kávé főzésére a 90-95°C körüli tartomány? Amennyiben ennél a hőfok magasabb, kávénk könnyen megéghet, ezzel ellentétben pedig, ha alacsonyabb, akkor viszont túl kevés olyan anyag oldódhat ki belőle, amitől ízletes lenne koffeintartalmú italunk.


Túlságosan régi a kávéd


Nem csak a szavatossági időre érdemes odafigyelned – hanem arra is, hogy pörkölése után  várj néhány hetet, így kifejlesztve annak tökéletes aromáit. Amennyiben nem telik el ez az 1 – 2 hét, akkor kávéd túlzottan savas lehet, valamint ízei sem lesznek teljesen tiszták. Amennyiben viszont ez az időintervallum eléri a 6 hetet, már nem lesz igazán élvezhető kávéd.

hirdetes


A pörkölés dátumára érdemes tehát figyelned, nem pedig a szavatosságira.


Piszkos eszközök


Rendkívül fontos, hogy megfelelően tisztítsuk, tartsuk tisztán kávéfőző eszközeinket – akármilyenről is van szó. Egyrész a higiénia szempontjából, másrészt pedig amennyiben nem tiszták eszközeink kávénk ízét is képesek könnyedén elrontani.


Minden használat után mossuk át őket – ezzel élettartamukat is jelentősen megnövelhetjük. Érdemes tudni, hogy a kotyogóst például csak akkor lehet elrakni, amikor már megszáradt, ugyanis akár napokig is állhat alsó tartályában a víz.

 

 

Te hol fogyasztasz el szívesebben egy kávét?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Párásító

Nagyon fontos, hogy a lakásunk levegője ne legyen túl száraz és túl párás se. A túl száraz... Tovább

Mosószóda

A mosószóda (nátrium-karbonát) fehér színű por, vagy színtelen kristály. Vízlágyító... Tovább

Tovább a lexikonra
Főzés Konyha Színes ötletek