A csokoládé mint gyógyító eszköz?
A csokoládé az élelmiszerboltok édesség polcainak egyik alapdarabjává vált. Tudtad, hogy a csokoládét a múltban gyógyászati célokra is használták?
A csokoládé népszerűsége az idők során egyre nőtt, és euforizáló hatása gyorsan elterjedt Nyugat-Európában. Az egyház korábban tiltotta a csokoládé fogyasztását az egyházi böjt alatt, de ezt 1662-ben módosították, amikor Brancaccio bíboros úgy döntött, hogy a csokoládé fogyasztása nem szegi meg a böjtöt.
Addig az édes csemegét Európában csak terápiás célokra használták. Ez összefügg a Hippokratész-Galen hipotézissel. A 17. és 18. században ez a felfogás nagy hatással volt az orvostudományra, és csak az allopátiás rendszer foglalkozott vele.
Az 1552-es Badianius-kézirat, amely gyógynövényeket tartalmaz, újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a kakaót gyógyászati célokra használták. A cikk egy részét a mexikói betegségeknek és kezelésüknek, valamint a diétás kérdéseknek szenteli. A kakaót és származékait megemlítik, és az angina, a székrekedés, a fáradtság és az aranyér kezelésére javasolják.
A tizenkilencedik században egy speciális csokoládét javasoltak a súlyos akut betegségekben, krónikus tüdőgyulladásban vagy krónikus fáradtságban szenvedő egyéneknek. Ezt a fájdalomcsillapító csokoládét Caracca kakaó, ceyloni fahéj és avana (burgonyaliszt) cukor felhasználásával készítették. Nehéz megállapítani, hogy ez egy kis csoport számára kiváló készítmény volt-e, és mennyire járult hozzá a gyógyuláshoz.
Csokoládé fogyasztás előnyei
Tápanyagokban gazdag
Ha jó minőségű, legalább 70%-os kakaótartalmú étcsokoládé szeretsz, annak tápértéke miatt a kiváló minőségű csokoládé fogyasztása különösen jót tesz az egészségednek; mindazonáltal mindent csak mértékkel szabad tenni. Fontos megjegyezni, hogy 100 gramm 70-85%-os étcsokoládé nagyjából 600 kalóriát, 24 gramm cukrot és 43 gramm zsírt tartalmaz.
Az viszont igaz, hogy 100 gramm csokoládé jelentősen növeli az ásványi anyagok és rostok fogyasztását. Bár 100 gramm csokoládé nem kevés mennyiség, és nem tanácsos naponta ennyi csokoládét fogyasztani, mégis tartalmaz 11 gramm rostot, valamint a napi szükséges vas- és magnéziumadag 67, illetve 58 százalékát.
Jó a vérnyomásra is a csokoládé
Egy 2017-es kutatásban a csokoládé vérnyomásra és szív- és érrendszeri funkciókra gyakorolt hatását vizsgálták. A csokoládé sok polifenolt tartalmaz, és egyes epidemiológiai vizsgálatok összefüggést állapítottak meg a csokoládéfogyasztás és a jobb szív- és érrendszeri eredmények között.
Az aromákban gazdag csokoládé és kakaó vérnyomáscsökkentő és szív- és érrendszeri funkciókat javító jótékony hatását bizonyító klinikai intervenciós vizsgálatok pontosabb összefüggéseket fedeztek fel. Nemcsak az ischaemiás szívbetegségben, szívelégtelenségben vagy magas vérnyomásban szenvedő személyeknél, hanem egészséges embereknél is kimutatták, hogy a csokoládéfogyasztás csökkenti a vérnyomást és javítja az endothelfunkciót.
jó állapotban lévő erek és a normális határokon belüli vérnyomás a jó egészséghez és az egészséges testsúlyhoz is elengedhetetlen. Az a közkeletű feltételezés, hogy a csokoládé ellazít, valószínűleg nem igaz.
Segíti az emésztést
A csokoládé másik előnye, hogy prebiotikumokat tartalmaz. A prebiotikumok olyan vegyületek, amelyek táplálékot nyújtanak a gyomor-bélrendszerünkben lévő "jó" baktériumoknak. Ennek eredményeként a csokoládé prebiotikumként működhet, elősegítve a "jó" baktériumok növekedését a gyomorban.
Mivel a tápanyagok felszívódásának sebességét befolyásolja az emésztés minősége, ez kritikus fontosságú az egészség és a testsúlycsökkentés szempontjából. Ráadásul az étkezés előtt és után egy pici étkezés'felszabadítja' azokat a hormonokat, amelyek jelzik az agynak, hogy mikor van itt az ideje abbahagyni az evést. A nem megfelelő emésztés tipikus probléma, és csodálatos, hogy ezzel az ízletes élménnyel együtt segíthetjük az emésztést.
Próbáld ki ezt a trükköt: készíts egy szokatlan "első fogást" csokoládéval, és gyorsabban fogod magad jóllakottnak érezni.