Arról nem is beszélve, hogy a hűtőben tárolás nem csak gyógyszereid kapcsán lehet ballépés – van, hogy zöldségeid állapotán is csak rontani fog. Erről itt bővebben olvashatsz.
Persze, vannak olyan darabok, amelyeket érdemes hűvösebb környezetben tartani – de ezt a betegtájékoztatójában külön kiemelik. A legtöbb készítményt ugyanakkor nem éri meg hűtődbe tenni a legnagyobb forróság idejében sem – így tehát érdemes szelektálnod! A legtöbb ugyanis kizárólag csak akkor kerülhet 2 – 8 fokos hőmérsékletre, amennyiben azt a tájékoztatója nem tiltja.
Ha erre nem figyelünk és mégis hidegebb környezetet biztosítunk számukra, mint ami az ideális, az is ugyanolyan hatással lesz majd rájuk, könnyedén kárt tehet bennük. Egyes daraboknak egyszerűen megváltozhat ezáltal minőségük, bizonyos injekciók ki is kristályosodhatnak – mindkét esetben gyógyszerünk felhasználhatatlanná válik.
A fagyasztóról nem is beszélve – oda is csupán azok kerülhetnek, amelyeknél ez elő van írva.
Mire érdemes még odafigyelned?
Már beszéltünk róla, hogy mindegyik gyógyszerhez mellékelnek egy hozzá tartozó betegtájékoztatót – amennyiben viszont ezt elhagyod, sem kell aggódnod. Ebben az esetben hívd segítségül az internetet, bár mindegyikkel kapcsolatban beszélhetünk néhány alapszabályról tárolásuknál.
Abban az esetben pedig, ha elolvastad a betegtájékoztatót, ugyanakkor az nem ír semmit konkrétan a termék tárolásáról, akkor azt érdemes szobahőmérsékleten, valamint ahhoz hasonlóan, akár egy picit melegebben, átlagosan 25 – 30 fokon tartani.
Figyelj oda, hogy gyógyszereid semmiképpen se kerüljenek a nyári időszakban ablakba vagy olyan helyre, ahol közvetlen napfénynek vannak kitéve – a nagyon magas hőt ugyanis egyik sem fogja tudni elviselni.