Mit lehet kezdeni abban az esetben, ha a megvásárolt ingatlannal kapcsolatban sorra derülnek ki az eddig nem is sejtett hibák? Mostani cikkünkben szakértőnk segít.
Rendkívül bosszantó lehet, ha újonnan megvásárolt ingatlanoddal kapcsolatban folyamatosan merülnek fel újabb és újabb eddig nem is sejtett problémák. Ez ingatlan ugyanis nem olcsó mulatság, így érdemes tudni, hogy mit lehet akkor kezdeni, ha a vétel után előbukkannak az addig rejtve maradt problémák. De tényleg jogos a felháborodás? Mit lehet ilyenkor csinálni?
Mit lehet ilyenkor tenni, mint csalódott vevő?
Elsőkörben azt gondolhatnánk, hogy mivel egy szerződés aláírásához két fél kell, és mivel ez az egyezség mindkét oldalról megtörtént, így már nincs mit tenni. Ez ugyanakkor egyáltalán nem így van.
Ennek oka, hogy a vevő egy bizonyosan vélt állapotban vásárolta meg az adott lakást, amennyiben pedig ez eltér a valóságtól, a törvény könnyedén képes lehet mellé állni.
Az eladót tudnunk kell, hogy akár egy új építésű, akár egy már használt ingatlan kapcsán kellékszavatosság terheli.
Abban az esetben, ha a vevők az ingatlant alaposan megtekintették és akkoriban sem jogilag sem műszakilag, esztétikailag nem lehetett belekötni állapotában, azzal tisztában voltak, akkor az akkor megtekintett állapotot vásárolták meg, mely az adásvételi szerződésben rögzítésre is került.
Annak a bizonyítása ugyanakkor az eladót terheli, hogy a vevő az ingatlan megvételekor és a szerződéskötéskor tisztában volt ez az adott problémával vagy vélhetően ismerte azt. Amennyiben ez így van, akkor az eladó mentesül a szavatossági felelősség alól.
Mikor jön el a pont, amikor már nem lehetséges mit kezdeni a problémával?
Fontos tudnunk az imént említett dolgokkal kapcsolatban, hogy amennyiben a hibák már vásárláskor szembetűnőek, tehát felismerhetőek voltak, akkor a törvény nem a vásárló oldalára fog állni.
Ez viszont a rejtett hibáknál egy fokkal bonyolultabb.