Mikor beszélhetünk rejtett hibákról?
Rejtett hibának azok a hibák számítanak, melyek a vevő számára nem voltak ténylegesen felismerhetőek, abban az esetben sem, ha kellően körültekintően mértük fel az ingatlan állapotát annak vételekor.
Ezzel szemben beszélhetünk még nyílt, vagyis egyszerű hibákról is, melyek könnyedén felismerhetőek, szinte azonnal észlelhetőnek számítanak, valamint megkülönböztetünk még olyan hibákat is, melyekkel kapcsolatban az eladónak tájékoztatnia kellett a vevőt a szerződés aláírásakor.
Utóbbival kapcsolatban természetesen számolnunk kell az ingatlan életkorával, a szerződéskötés körülményeivel, a lakás állapotával, a használtsági fokával, hiszen ezek mind befolyásoló tényezők lehetnek. Ezek kapcsán a bírói gyakorlat kimondja, hogy amennyiben a vevő nem méri fel körültekintően a kiszemelt lakást, akkor a későbbiekben nem tudja érvényesíteni szavatossági idejét.
Ezután hogyan tovább?
A vevő akkor indul a legjobb esélyekkel, ha nem láthatta a megvásárolt ingatlan hibáját – ilyenkor pedig többféle úton is el lehet indulni.
Amikor már nincs mit tenni, akkor akár a vevő teljesen el is állhat a szerzősédtől, amennyiben egy nem jelentéktelen hibáról van szó esetében. Ekkor ezt az elállást írásban szükségszerű közölni az eladóval, az ingatlannal kapcsolatban az eredeti állapotot kell helyreállítani. Ez azt jelenti, hogy a vevő jogosult a kifizetett vételárra, a tulajdonosi viszonyokat is rendezni kell.
Mégis a legtöbb hibával kapcsolatos esetben érdemes egy ügyvéd tanácsát kikérni, aki egy biztosabb képet tud majd mutatni az ingatlannal kapcsolatos lehetőségekről.