Sportoljunk
A rendszeres mozgás segíti a mély, pihentető alvást, de nem szabad közvetlenül elalvás előtt megerőltető testedzést végezni, ugyanis a testünkben emelkedik az endorfin hormon mértéke, ami tovább nehezíti az elalvásunkat.
Főként délután 5 és 7 óra között időzítsük be a mozgást, mert ez az időpont fog leginkább hozzájárulni az esti pihenésünkhöz és ellazulásunkhoz.
Esti rutin kialakítása
Segíthet, ha az estékre kialakítunk egyfajta szokásokat, amiket minden nap ugyanúgy, többnyire ugyan abban az időpontokban végzünk el.
Ilyen például az esti ellazító fürdőzés, az olvasás, vagy egy közös filmezés a családdal, pároddal.
Ilyenkor át tudunk állni a napi gondolkodásmódból az éjszakai működésre, idegrendszerünk ki tud kapcsolni, és így tudatosan tudjuk lecsillapítani, illetve lezárni a napot.
Amit ne tegyünk lefekvés előtt
Az alkohol, amit lefekvés előtt elfogyasztunk, segít az ellazulásban, a napi feszültség feloldásában, viszont az alvásunk minőségét nagymértékben rontja.
A mély alvási stádiumban töltött idő csökken, ahogy az alkohol ürül ki a szervezetünkből, így az összességében nem elősegíti, hanem gátolja a nyugodt pihenésünket.
Nem ajánlott alvás előtt cigarettázni, ugyanis a nikotin felizgatja a szervezetet, ami megint csak akadályozza az elalvást.
Figyelj rá, hogy ne étkezz közvetlen a lefekvés előtt, ugyanis ha teli hassal fekszel le, azzal újabb munkát adsz a szervezetednek, amitől ismételten nyugtalanul fogsz aludni az éjszaka.
Ne csak az alkoholt mellőzd lefekvés előtt, hanem a kávé, a kóla, a zöld- és fekete tea is mellőzendő, ugyanis ezektől is éberek leszünk.
A legcélszerűbb, ha lefekvés előtt pár órával már nem fogyasztunk semmit.
Figyelj az időre
Ha minden nap azonos időpontokban fekszel be az ágyadba, az segít a szervezeted biológiai órájának, főleg ha reggelente is ugyan azokban az időpontokban kelsz föl.
Figyelj rá, hogy a napi minimum 8 óra alvásra mindig legyen időd. Körülbelül ennyi idő alatt képes regenerálódni a szervezeted az éjszaka alatt.
Ha este nehezen sikerül elaludnod, napközben mellőzd a szunyókálást, ezzel könnyebb lesz az esti elalvás.
Ha semmi nem segít
Ha úgy érezzük, hogy a világ összes létező módszerét kipróbáltuk, és még ez sem segít az elalvásban, nem szabad szemet hunyni felette, ugyanis az alvás hiánya nappal koncentrációs zavarokat okoz, ingerlékenyebbek leszünk, a teljesítményünk csökken, ami hosszú távon nézve nem túl célravezető.
Mindenképpen forduljunk orvoshoz, kérjük ki a véleményét, vizsgáltassuk meg magunkat, találjuk meg az okát, és így remélhetőleg meg is tudjuk szüntetni azokat, megfelelő kezeléssel.
Ha ezeket betartjuk, remélhetjük, hogy reggelente frissen és üdén fogunk felkelni, készen a napi feladataink teljesítésére.