Rengeteg olyan ember van, akik az állati eredetű ételeket illesztik diétájukba, s úgy gondolják, hogy a növényi eredetű étrendekből nyert tápanyagok nem elegendőek szervezetünk számára, vagyis, hogy sok tápanyagot nem vagyunk képesek csak a növényekből kinyerni étkezéseink során.
Ugyanakkor, rengeteg olyan tápanyag van, melyeket csak növényi alapú ételekkel, gyümölcsökkel, zöldségekkel tudunk szervezetünkbe juttatni; itt az ideje, hogy Te is megismerkedj közülük néhánnyal.
1. C-vitamin
A leggazdagabb C-vitamin forrásaink közé tartoznak a paprikák, kivik, citrusfélék, bogyós gyümölcsök, illetve a káposztafélék. Ez a vitamin erős antioxidáns, mely szükséges a megfelelő növekedéshez, fejlődésünkhöz, és képes javítani testszöveteinket. Rengeteg testfunkcióban vesz részt, mint például a kollagénképződésben, a vas felszívódásában, a sebgyógyulásban, illetve az immunrendszerünk számára is fontos.
2. Pektin
A pektint elsősorban almákból, narancsból, banánból, guavából és szintén bogyós gyümölcsökből fogyaszthatjuk. A pektin a szénhidrátokkal rokon vegyület, viszont elsősorban egy olyan prebiotikus rostanyag, melynek számos egészségügyi előnye van. Főszerepet a gyomrunkban kap, ahol is segít előállítani a vastagbélben található számunkra kedvező baktériumok szaporodását, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy megelőzzük a vastagbélrákot.
3. Keményítő
A rezisztens keményítő szintén kulcsszerepet játszik a vastagbél egészségének megőrzésében. Étkezéseink folyamán a legtöbb szénhidrát, amit beviszünk szervezetünkbe, az keményítő. De mitől rezisztens? Vannak olyan változatai, melyek nem szívódnak fel, hanem változatlan formában áthaladnak az emésztőrendszereinken, úgy működnek, mind az oldható rostok.
Tanulmányok azt is kimutatták, hogy ez a tápanyag segít abban, hogy tovább érezd azt, hogy a gyomrod tele van, illetve a vércukorszintedet is csökkenti egy-egy étkezés után. Elsősorban a zöldségek közül a hüvelyesekben, magvakban, de főleg a krumpliban található meg.