notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

Minden amit a Pálmafáról tudni akartál! Pálmafa tartás

hirdetes

Garantáltan te is akarsz Pálmafát, miután ezt elolvastad!

GE.
Pálmafa

Ökológia

A pálmák földrajzi határaikon belül számos élőhelyhez alkalmazkodtak. A mérsékelt égövi régiók lakói számára általában a dzsungelhez vagy a trópusi tengerpartokhoz kötődnek, ahol a kókuszdió gyakran a táj kiemelkedő eleme. A legtöbb pálma a trópusi erdők lakója. Ott jól lecsapolt, savanyú talajokon, nagy mennyiségű, bár gyakran szezonális csapadékkal jellemezhető régiókban fejlődnek. Az alföldtől a hegyvidéki és felhőerdőkig, egészen 1800 méteres magasságig terjednek. Ritkán, mint a viaszpálma és a Geonoma egyes fajai, az Andokban akár 3000 méteres magasságban is nőnek.

Vannak azonban kivételek, mivel a pálmák mocsarakban vagy rossz vízelvezetésű területeken (bussu-pálma, mauritia, datolyapálma, szágópálma, raffiapálma), illetve brakkos torkolatokban és lagúnákban (nipa-pálma) vagy olyan területeken is előfordulnak, ahol váltakozó áradásoknak és szárazságnak vannak kitéve (carnauba viaszpálma). Előfordulnak továbbá sivatagokban vagy tengerpartokon, ahol földalatti víz van jelen (doum-pálma, Washingtonia, kókuszpálma), vagy nyílt szavannákon, füves területeken vagy galériaerdőkben, vagy olyan különleges élőhelyekre korlátozódnak, mint a mészkősziklák (Maxburretia rupicola), szerpentin talajok (Gulubia hombronii) vagy folyópartok (Astrocaryum jauari, Leopoldinia pulchra), ahol a konkurencia korlátozott.

A pálmákról sokáig azt feltételezték, hogy szélbeporzásúak, de a legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy bár néhány pálma (a Thrinax) valóban anemofil, a szél csak egy a sokféle beporzási mechanizmus közül. Egyes nemzetségek, mint például a kókuszpálma és a babassu pálma, mind rovarok, mind szél által beporzottak. A bogarak az Astrocaryum mexicanum, a Bactris, a Cryosophila albida, a Rhapidophyllum hystrix és a Socratea exorrhiza esetében játszanak szerepet.

A szirti legyek nyilvánvalóan beporozzák az Asterogyne martiana-t Costa Ricában, és a drosophila legyek valószínűleg a nipa-pálma beporzását végzik Új-Guineában. A méhek több fajt beporoznak (Sabal palmetto és Iriartea deltoidea). A beporzás tanulmányozása nehézkes, mivel a legtöbb pálmával valamilyen módon kapcsolatban álló rovarok nagy száma miatt. Kevés modern vizsgálatot végeztek, de számos pálmánál felfedezhetők a rovarok általi beporzáshoz való nyilvánvaló alkalmazkodások. Costa Ricában a Calyptrogyne beporzását denevérek végzik.

hirdetes

Morfológiai jellemzők

 

A pálma életciklusa a legtöbb virágos növényéhez hasonló, azzal a különbséggel, hogy a korai vegetatív szakasz gyakran meghosszabbodik, mivel a pálma szárának kerülete általában a föld alatt éri el a maximális kerületét, mielőtt elkezdene felfelé nőni. Erre az alapnövekedésre azért van szükség, mert a pálmáknak a fás, széleslevelű növényekkel ellentétben nincs módjuk vastagabb törzs növesztésére, ráadásul csak egyetlen növekedési pontjuk van. A palántacsemete apró, néha pántos leveléről általában a kifejlett példányok levelére való átváltás következik be.

A legtöbb pálma törzse felálló és magányos vagy csoportos, de egyesek vízszintesen nőnek, a talaj felszínén vagy a talaj felszíne alatt felhúzódnak, és a koronát a talaj szintjén hozzák létre, míg mások magasra kúszó indák. A szabályos elágazás ritka esetei (Allagoptera, Chamaedorea, Hyphaene, Nannorrhops, Nypa, Vonitra) úgy tűnik, hogy a csúcsnál egyenlő vagy egyenlőtlenebb osztódással járnak, ami elágazó habitushoz vezet. A két újonnan képződött ág folytatódhat egyformán, vagy az egyiket felülmúlhatja a másik (Nannorrhops).

Ha megvastagodás történik, mint a királypálmáknál (Roystonea), vagy azon keveseknél, amelyek feltűnő duzzanatokat vagy "pocakokat" képeznek, mint például a Colpothrinax, az a belső sejtek számának vagy méretének növekedése, és nem a kambium vagy a növekvő réteg új sejtjeinek termelődése miatt következik be. A kéreg, vagy "kéreg" lehet sima vagy érdes, és néha tüskékkel vadul felfegyverzett vagy régi levélalapokkal borított. A csomópontokat gyakran kiemelkedő és gyűrűszerű levélhegek jelzik.

hirdetes

Pálmafa gondozás

A pálmák olyan növénycsoportot alkotnak, amely több ezer fajt foglal magában a világ különböző biomjaiból, és mindegyiknek megvannak a maga eltérő igényei. Vannak trópusi, szubtrópusi és sivatagi fajok, valamint olyan pálmák, amelyek hideg éghajlaton, például Alaszkában nőnek. Egyesek aljnövények, amelyek az árnyékot és a nedves, sötét környezetet kedvelik, míg mások a meleget és a napsütést szeretik. Ha egészséges pálmákat szeretne, akkor jó ökölszabály, hogy gyakran etesse őket - akár a szabadban, akár a beltérben neveli őket.

Az, hogy hogyan lehet a pálmát a legjobban elhelyezni, a pálma egyedi méretétől és növekedési szokásaitól függ. Sok közülük tökéletes beltéri sarok- vagy előszobanövényként. Hasonlóképpen, a pálmák nagyon jól mutatnak csoportokban, kisebb cserepes növényekkel együtt, a tövüknél csoportosítva. Bárhol is helyezze el a pálmát, próbálja meg elkerülni, hogy olyan helyre tegye, ahol nagy forgalom éri a pálmahajtásokat, mert ez meggyengíti (és esetleg elpusztítja) a növényt.

Fény


A pálmák többek között azért olyan gyakori szobanövények, mert könnyen alkalmazkodnak a gyenge fényviszonyokhoz. A legtöbb pálma jól tűri (vagy kedveli) az árnyékot, és ha túl sok közvetlen napfény éri, nem tudnak jól fejlődni. Az alacsony fényigényű pálmafajták a világos, közvetett fényt kedvelik, de a kevesebb fényt is elviselik, különösen a téli hónapokban.

Talaj


A pálmanövények számára a legjobb talaj egy laza, porózus keverék, például tőzegmoha, levélpenész és aprított kéreg kombinációja. Vásárolhat kifejezetten a pálmanövények termesztésére kifejlesztett kaktusz- vagy pálmaföldkeveréket - egyébként a pálmanövények általános célú, kereskedelmi forgalomban kapható virágföldben is jól fejlődnek. Ha hajlamos elfelejteni a növények öntözését, keverjen az általános célú virágföldbe tőzegmohát vagy vermikulitot, hogy segítsen megtartani a nedvességet.

Öntözés

A jó vízelvezetés elengedhetetlen az egészséges pálmanövényekhez. Csak azért, mert a pálmák meleg (néha trópusi) régiókban élnek, még nem jelenti azt, hogy élvezik a vizesedést. Valójában sok pálma enyhén homokos, bőséges vízelvezetéssel rendelkező talajban fejlődik a legjobban. Soha ne hagyja a pálma gyökérlabdáját vízben állni, és ne hagyja, hogy a növény talaja kiszáradjon az öntözések között. A pálmát terrakottából vagy agyagból készült edénybe is ültetheti, hogy segítsen a talajból a felesleges nedvességet kiszívni.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Eseti nagytakarítás

Egy évben minimum kétszer szükséges és érdemes otthonunkban nagytakarítást végezni a kosz,... Tovább

Ecet

Az ecetsav, más néven etánsav, szerves vegyület, képlete CH3COOH. Könnyen felismerhető, mert... Tovább

Tovább a lexikonra
Növények