Kétféle problémát különböztethetünk meg ebből a szempontból – az egyik a jogi, a másik pedig a műszaki.
Milyen műszaki problémákról beszélhetünk?
A műszaki problémákra talán nehezebb rávilágítani. Egy felújítandó ingatlan esetén éppen ezért érdemes mindenképpen megnézetni egy szakemberrel a kiszemelt lakást, így is felmérve annak esetleges plusz költségeit.
Amennyiben az ingatlan a legfelső szinten van, akkor fontos, hogy megtekintsük a padlás vagy éppen a tető állapotát is.
A legtöbb műszaki probléma mégis a földszinti lakásokkal szokott előfordulni. Általában ezen lakások alatt egy-egy pince található meg, ami sok kellemetlenséghez vezethet – előfordulhat gyakori penészedés, vizesedés és salétromosodás. Természetesen, mindenre van megfelelő megoldás, mégis érdemes ezekkel tisztában lenni, majd úgy felmérni a felmerülő költségeket.
Rejtett hibák kapcsán ugyanakkor nem lehet itt megállni – azok köthetőek falakhoz lambéria, szekrény mögött vagy álmennyezet felett. Egyre népszerűbbé válik, hogy az egész lakást körbegipszkartonozzák belül – ezt úgy lehet kideríteni, hogy megkocogtatjuk a falat. A gipszkartonnak az a hátránya ugyanis, hogy esztétikailag bár szebbé teszi magát az ingatlant, de ha bármi meghibásodik, akkor azt valószínűleg nem fogjuk azonnal észrevenni. Ezen a ponton érdemes lekérni a felújításról szóló dokumentációt, így is visszakövetni, hogy mit is csináltak a kiszemelt ingatlanon a múltban.
Mit csináljunk, ha megtaláltuk a gyengepontot?
Amennyiben már megtaláltunk egy rejtett hibát, felmerülhet a kérdés, hogy vajon érdemes-e felfedni azt és arra hivatkozva alkudozni vagy inkább hallgassunk róla? Érdemes megvásárolni vagy sem?
Minden attól függ, mennyire szeretnénk a kiszemelt ingatlant – vannak hibák, amik kevésbé költségesek és lesznek olyanok is, amiket már csak drágábban, időigényesebben lehet orvosolni. Utóbbi esetében, ha nagyon szeretnénk a kiválasztott lakást, akkor az extra költségeket érdemes lealkudni a hibára hivatkozva.