Amennyiben valamit szeretnénk tisztára varázsolni, a legegyszerűbb megoldás, ha vízzel átmosunk egy-egy tárgyat. Mégis, vannak olyan felületek, melyeknek ez többet árt, mint segít – tudd meg most Te is, mikor kell elkerülnöd a vizes tisztítást!
Amennyiben takarításra szánjuk magunkat, köztudott, hogy a legegyszerűbb megoldás az lenne, ha egyszerű, tiszta vízzel áttörölnénk tárgyainkat, bútorainkat, éppen mit szeretnénk megtisztítani. Mégis, ha jobban belegondolunk, akkor szinte bárhol találhatunk már akár olcsóbb tisztítószereket is – amiket jobban megéri használnunk néhány esetben, ugyanis vannak felületek, anyagok, melyeknek a vízzel való takarítás csak ártani fog.
Nézzük, mik ezek!
Fa hangszerek
Bár a legtöbb hangszeren megtalálható egy valamilyen mértékben ellenállást biztosító bevonat, az mégis idővel lekophat – éppen emiatt nem érdemes vízzel megtisztítanunk őket. Az is ellene szól, hogy a hangszer egyes részein a víz lassabban száradhat meg, így viszont ezeken a helyeken az behatolhat az anyagba, foltokat hagyva szeretett hangszerünkön – ez pedig minőségromláshoz is vezethet.
Márvány, tégla felületek
A jelenlegi lakberendezésben egyre népszerűbbek ezek a porózus anyagok – ugyanakkor a tisztán tartásuk kapcsán ezek a felületek is körülményesek., hiszen az szintén az anyag romlásához vezethet. A téglához hasonlóan a márványt is könnyedén károsíthatja, amennyiben azt víz éri – az eltávolíthatja a rajta lévő védőtömítést.
Mindkét anyagnál érdemesebb először egy puha kefével eltávolítani a port, valamint a szennyeződéseket – ezután pedig egy puha ruhával tisztítani a felületeket.
Bársony
A bársony huzatokhoz sose használj egyszerű vizet tisztításhoz. Ennek oka, hogy amikor az anyag szálai megszáradnak majd, könnyedén más pozícióban rögzülhetnek, ami akár végleges nyomot hagyhat bársonyanyagodon.