7. FELSZABADÍTÁS: Mindhárom sörfőzési folyamat megköveteli!
Az erjedési folyamat megkezdéséhez élesztőt kell juttatni az előállított sörbe. A sörtípustól függően különböző élesztőfajtákat használnak: alsó erjesztésű élesztőket a lágerekhez és felső erjesztésű élesztőket az ale-ekhez. A szükséges élesztő mennyiségét a sörlé mennyisége, a kivonat mennyisége és a hőmérséklet határozza meg. Ha túl kevés élesztőt adunk a sörhöz, akkor tovább tart az erjedés, de a túl sok élesztő kellemetlen ízt adhat a sörnek. Az élesztős erjesztéshez száraz és folyékony élesztőt egyaránt használhat; az előbbit közvetlenül az erjesztőedénybe szórhatja, míg az utóbbit fel is futtathatja.
Külön-külön keverjen össze egy kis mennyiségű főzőfolyadékot az élesztővel és egy teáskanál kristálycukorral, keverje jól össze, majd fedő alatt tegye félre. A folyékony élesztő sejtszámának fokozásához élesztőből, szárított malátakivonatból és vízből álló startert kell készíteni (legalább 2 nappal az élesztő starter előtt). Forraljuk 15 percig 100 g szárított malátakivonatot 1 liter vízben, majd hideg vízfürdőben hűtsük le (ügyeljünk arra, hogy az starter olyan edényben készüljön, amelynek űrtartalma legalább 1 literrel nagyobb, mint a starter térfogata). Töltsön egy fertőtlenített edényt félig a lehűtött oldattal, adja hozzá az élesztőt, fedje le alufóliával, és rázza erőteljesen.
Az élesztős erjedés előtt naponta többször alaposan rázza fel, hogy az élesztő minél több levegőt kapjon. Zárja le az erjesztőedényt, és helyezze rá a főzőedényt, majd adja hozzá az előkészített élesztőt a lehűtött sörléhez. Vagy a teljes élesztőt adhatja a sörléhez, vagy a folyadékot leöntheti a lefolyóba, és csak az élesztő üledéket adhatja hozzá, ha folyékony élesztőt használt az indítósör elkészítéséhez.
8. Erjesztés. Mindhárom főzési eljárást használni kell!
Az élesztő az erjedés során a kockacukrot alkohollá és szén-dioxiddá alakítja, és az édes, alkoholmentes folyadékból a végén sör lesz. Ez az eljárás számos részre oszlik, és 10-14 napot vesz igénybe.
Az élesztők a késleltetési fázisban kezdenek el növekedni. A legtöbb esetben ez 24 órát vesz igénybe.
Az élesztők szénhidrátokat erjesztenek, alkoholt és szén-dioxidot termelnek az elsődleges/erjesztési fázisban. Ez általában néhány napot vesz igénybe (4-7).
Másodlagos/erjesztési fázis: Mivel a sör az elsődleges erjedés után még mindig nem iható, szükség van a másodlagos erjesztésre. Ez gyakran egy második (másodlagos) erjesztő tartályban történik. Az élesztő eltávolítja a nemkívánatos melléktermékeket, az ízek keverednek, megfelelő mennyiségű szén-dioxid keletkezik, és a sört ekkor szűrik.
Ez az ideje a hideg klinkerezésnek is (9. lépés). Ez gyakran 1-2 hétig tart, de akár hónapokig is eltarthat. Ezután a sört lefejtjük és palackozzuk.
9. HIDEG KALORINÁLÁS: Mindhárom főzési technika esetében ez egy opcionális (receptfüggő) lépés!
A hidegkomlózás során friss komló kerül a sörbe az erjesztő vödörben, ami kevesebb komlóval erőteljesebb komlóaromát eredményez. Ez történhet a másodlagos erjesztés során (amikor a komlót a másodlagos erjesztő tartályba adjuk), vagy ha a sörsört közvetlenül az erjedés után, a 4. nap körül szeretnénk palackozni, amikor már elég alkohol keletkezett ahhoz, hogy a komló által bevitt kórokozókat elpusztítsa. Legfeljebb egy hétig tartsa a hideg komlót az erjesztő tartályban.
Jó ötlet komlózsákot használni, hogy megkönnyítsük a komló eltávolítását, és elkerüljük, hogy a komlócsomók a végső sörbe kerüljenek.
Vásárolhat komlózsákot, és válogathat a weboldalunkon található különböző komlófajták közül.
10. LECSAPOLÁS, SZÓRÍTÁS ÉS TELEPÍTÉS: Mindhárom sörfőzési folyamathoz szükség van ezekre a lépésekre!
Mindhárom sörfőzési eljárás során erjedésnek kell végbemennie. Ezt követően cukrot kell bevezetni, hogy garantáljuk, hogy elegendő szén-dioxid van a rendszerben. A palackozás a legelterjedtebb, mivel olcsó, könnyen tárolható és szállítható, valamint hosszú eltarthatósági idővel rendelkezik. Hátrányuk, hogy kényelmetlenek, és a nagyobb tételek esetében jelentős mennyiségű időt és munkát igényelnek. A palackokat, valamint a fedeleket és az erjesztőcsapot használat előtt teljesen meg kell tisztítani és fertőtleníteni kell. A felhasznált cukor mennyiségét a sör fajtája, a felhasznált cukor mennyisége és a kívánt szénsavtartalom határozza meg.
Glükóz, asztali cukor és száraz malátakivonat egyaránt használható.
A cukrozást közvetlenül a palackokba vagy hordókba töltés előtt kell elvégezni, és kétféleképpen lehet elvégezni.
A palackozás előtt 3-5 g kristálycukrot adunk a palackokba, amely során a teljes cukormennyiséget egyszerre öntjük a sörbe, miután a cukrot egy kis forró vízben feloldottuk és hagytuk kihűlni. Ezután, hogy ne zavarjuk fel az üledéket, az oldatot az erjesztő vödörbe öntjük, és óvatosan megkeverjük. Ha ezzel elkészült, máris palackozhatja. Ez a módszer lényegesen egyszerűbb és pontosabb, mint az előző, és lehetővé teszi a cukor egyenletes alkalmazását.
11. Az UKEG:
Használja a webshopunkban is elérhető uKeg-t, ha belefáradt a palackozással járó fejfájásba. Ez egy fantasztikus és korszerű módja a sör tárolásának. Lehetővé teszi, hogy teljesen megkerülje a palackozás lépését, így sörét frissen, hűvösen és szénsavval tartva. A sör szénsavtartalmának szabályozása egyszerű és gyors, és nem kell heteket várnia, hogy szénsavas sörét élvezhesse. Kicsi és hordozható, így bárhol és bármikor megoszthatja italát a haverokkal.