Használd fel a zöldségek összes ehető részét
Ha jövendőbeli „házi tanyádba” egy zöldségeskertet is szeretnél kialakítani, akkor vásárolj friss, szezonális zöldségeket a legközelebbi termelői piacon vagy közvetlenül egy termelőtől. Sok zöldségnek csak egy részét használjuk fel a konyhában, pedig rengetegük teljes egészében ehető (vagy legalább is több része, mint amennyit használunk). Ilyenek például a tarlórépa és a cékla levelei, amelyekkel egy kis zöldet adhatsz fogásaidhoz, de megemlíthetnénk még a sárgarépák és a vöröshagymák száras végét is, amik remekül passzolnak egy házi csontlevesbe.
Próbáld ki a befőzést, a savanyítást és más házi tartósítási módszereket, hogy tudd, mihez kezdj a többlet termésekkel. Egy másik jó taktika elkészíteni kedvenc fogásaidat, csak éppen az adott évszakban elérhető hozzávalókból. A szezonalitásra mindenképpen ügyelned kell majd – járj utána, hogy mikor melyik zöldségeket szüretelheted kertedben!
2. Tanulj meg könnyedén termeszthető növényekkel főzni
A legtöbb termelői piacon megfigyelheted, hogy bizonyos zöldségekből mindig többet látsz, mint másokból. Ilyenek például a tarlórépa, a cékla, a mángold, a fodros kel, a retek és még sok más is. Ez nem meglepő, hiszen bizonyos zöldségeket és fűszernövényeket sokkal könnyebb megtermeszteni, mint másokat, például a brokkolit vagy a karfiolt. Sok növény kevésbé kényes, ezért szélsőségesebb viszonyok között is megteremnek.
Fontos szempont továbbá, hogy egy-egy növény mennyi idő alatt válik szüretelhetővé az ültetést követően, illetve hogy mennyire ellenállók a betegségek és kártevők ellen. Jobb, ha már most megszereted az ilyen könnyedén termeszthető zöldségeket és fűszereket, mert ezeket termesztheted majd a legbiztosabban és a legnagyobb mennyiséggel kertedben. Persze ez nem jelenti azt, hogy másokat nem érdemes ültetni, csak tudd, hogy mire számíthatsz és állítsd össze ágyásaidat ezek alapján!