Iratkozz fel Te is Youtube csatornánkra, kattints az alábbi YOUTUBE ikonra!
YouTubeHogy kertünk környezetebarát legyen, véget kell vetnünk a fölösleges szeméttermelésnek, el kell kerülnünk a szintetikus anyagok használatát. Emellett, ezekkel a tippekkel organikus hulladékot hagyhatunk magunk után. Rengeteg olyan lehetőség van, melyek segíthetnek egy olyan kert kialakításában, aminek gondozása természetbarát, nézzük most meg ezeket.
A tél végére érve, ahogy közeledik a tavasz mindenkinek megjön a kedve a kertészkedéshez. Ilyenkor általában a fák metszésével, virágok, első magok vetésével, korai zöldségek elültetésével foglalkozunk elsősorban, de a gyomtalanítás is lassan sorra kerül. Ennek az oka, hogy a gyomnövények sokkal gyorsabban nőnek, mint más vetett növényeink, viszont ne használjunk szintetikus gyomirtót eltüntetésükhöz. Szerencsére egy kis türelemmel mindenki rendet tehet kisebb-nagyobb kertjében. A kapa, gereblye remek eszközök lehetnek, hiszen ezek tiszteletben tartják a virághagymákat, illetve a palántákat, az ásó éle ezzel ellentétben bánthatja őket.
Óvatosan dolgozzunk kertünkben
A föld elkezd éledezni, ezért jobban kell vigyáznunk rá, mint valaha. Nem érdemes, mint már említettem ásókat használni, hiszen könnyen elronthatja a talajrétegeket, emellett veszélyeztetheti a földigilisztákat, és az egyéb fényre érzékeny mikroorganizmusokat. Gereblyével viszont éppen annyira meg tudod lazítani, illetve szellőztetni földedet, amennyire szükséges – és nem veszélyezteted a kisebb élőlényeket. Ez az opció ráadásul a hátadat is kímélheti.
Érdemes tudni ugyanakkor, hogy a talaj munkálatai közé tartozik a trágyázás is. Felejtsd el a műtrágyákat! Ideje használni az organikusabb, természetesebb lehetőségeinket: gondolkozhatunk komposztban, lótrágyában…
Küzdelem a gyomok ellen
Gondolj bele, mekkora elégedettséggel tölthet el amennyiben úgy nézel virágágyásaidra, kertedre, hogy azok tiszták – mindezt egy órákig tartó gyomlálás, kapálás után, ami szükséges volt a cél eléréséhez. Viszont ezek a nem kívánatos növények hamarabb visszavehetik az irányítást, mint gondolnánk. Hogy mi a megoldás? Talajtakarás! Hogy miért hasznos? Gátolja a nem kívánatos gyomok megjelenését, megvédi a talajt a rossz időjárástól, illetve a vizet is képes tárolni. Ehhez szintén érdemes újrahasznosítanod kertedből származó szerves hulladékaidat, például komposztot, kérgeket, cserjék maradványait, leveleket…