6. Ne vállalj naponta 3-5-nél több feladatot
Hogy naponta hány feladatot fogsz majd tudni elvégezni, az függ egyrészt a feladatok jellegétől, és persze attól is, hogy mennyire nehezek.
A legtöbbeknek első körben érdemes naponta 3-5 feladatot kitűzniük, ami elsőre nem hangzik soknak, de amint leírod három legfontosabb feladatodat naponta, rögtön látni fogod, hogy valójában bőven lesz mit csinálnod.
Próbálj variálni a napi teendők számán, és jegyezd fel, hogy naponta hányat sikerült elvégezned (ebben egy alkalmazás sokat segít, de persze papíron is megoldható).
Ha azonban naponta 10, vagy több feladatot vállalsz be, akkor jó eséllyel későbbre kell majd halasztanod őket, ami rendszeres átrendezéseket, újraírásokat, illetve új határidők megszabását jelenti majd – ez mind felesleges extra munka.
7. Ne célokat írj fel listádra, hanem feladatokat
Nem mindegy, hogy hogyan fogalmazod meg feladatlistáidat. Sokkal hasznosabb, hogy ne célokat vagy mérföldköveket írj le, hanem konkrét feladatokat. Hogy miért? Ennek megértéshez nézzük meg, hogy mit takarnak ezek a fogalmak.
A célok olyan eredmények, amiket (általában) hosszútávon érhetsz el. Például „megtanulni zongorázni” – ez nem feladat, hanem cél, tehát nem sok értelme lenne feladatként felírnod listádra.
A minicélok segítenek megmutatni, hogy éppen hol jársz hosszútávú céljaid elérésében. Ezek afféle minicélok, ha úgy tetszik, amik elérésével egyre közelebb kerülhetsz hosszútávú céljaidhoz. Például „megtanulni eljátszani egy dalt a zongorán”.
A feladatok a célok legkisebb elemei – egy-egy feladat elvégzésével közelebb kerülhetsz egy mérföldkőhöz, amivel ugye egy célodhoz is közelebb kerülsz majd. Például „30 perc gyakorlás a zongorán”.