Tartsuk szem előtt, hogy az el nem égett mérgező gázok, gőzök keveréke, azaz a füst felfelé terjed. Meneküléskor minél alacsonyabb testtartásban közlekedjünk, akár négykézláb, ott a látási viszonyok is jobbak, és a füstöt is kevésbé lélegezzük be. Ha van emelet, és ott is tartózkodnak, akkor kiabáljunk nekik, mondjuk hogy mit tegyenek.
Ha van lehetőségünk, áramtalanítsuk a helyiséget, zárjuk el a gázt is. Amennyiben van gázpalack, és meg tudjuk oldani hogy eltávolítsuk azt, mindenképpen tegyük meg. De ha erre már nincs időnk, akkor távolodjunk minél messzebb tőle.
Nagyon fontos a megfelelő helyzetértékelés, ugyanis a kis tűzből, néhány perc leforgása alatt sokkal nagyobb is lehet. Kiemelt jelentőséggel bír, hogy a kiérkező tűzoltókat megfelelően tudjuk tájékoztatni arról, hogy hányan, és hol vannak az égő épületben, illetve hogy ha bent maradt a gázpalack az pontosan hol található. Amennyiben elkezdjük az oltást, mindig figyeljünk a saját menekülési lehetőségünkre, mindig legyen visszavonulási út.
Fontos tudni, hogy minden égéshez három feltétel szükséges: éghető anyag, oxigén, gyújtási hőmérséklet. Ha az egyik tényezőt megszüntetjük, a tűz elalszik, nem terjed tovább. A szilárd szerves anyagok, bútorok, textilek, papírok, könyvek égése esetén, ha kis felületen ég a tűz, egy vastag pokróccal is leteríthetjük, ezzel elzárjuk a tűz elől az oxigént. De vízzel is nyugodtan olthatunk, esetleg porral vagy habbal oltó készülék segítségével. Fontos a további éghető anyagok eltávolítása a közelből.
Folyékony anyagok esetében, ha kicsi felületen ég, például ha az olaj lángra kap a serpenyőben, akkor le kell takarni, például vágódeszkával, fedővel, fém tálcával. Ez esetben is az oxigént zárjuk el a tűz elől. Húzzuk félre a tűzről az edényt, zárjuk le a tűzhelyet. Mindenképpen szellőztessünk, és figyeljük hogy a tűz valóban elalszik-e.
Egy háztartásban azonban egyéb éghető folyékony anyagok is találhatóak, például higító, lakkbenzin, vagy egyéb gyúlékony vegyszerek. Ezek meggyulladása esetén is elsősorban a tűz mértékét kell felmérni, és csak akkor szabad elkezdeni az oltást, ha biztosak vagyunk benne, hogy biztonságosan meg tudjuk oldani. Kis kiterjedésű a tűz esetén itt is megoldás lehet, ha letakarjuk. Amennyiben erre nincs lehetőségünk, de van a közelben homok akkor szórjuk rá. TILOS vízzel oltani, mert az olaj, benzin megül a víz tetején, tovább ég, viszont oltáskor szét fröcskölhet, további károkat okozva. Nem lehet habbal oltó készüléket használni, mert az oltóhab is víz alapú. Legjobb, ha porral oltó készülékkel oltunk.