A porral oltó készülékkel a szilárd szerves anyagok tüzét (A tűzosztály), a folyékony anyagok tüzét (B tűzosztály), illetve az éghető gázok tüzét (C tűzosztály) lehet oltani. Alkalmas az elektromos tüzek oltására is, de használhatatlanná teszi a berendezést.
A szén-dioxiddal oltó készülék alkalmas a B tűzosztályba tartozó tüzek oltására, illetve elektromos tüzek oltására, mivel nem okoz károkat a készülékben. A habbal oltó készülék az A és B tűzosztályba sorolható tüzek oltására alkalmas. Ennek a típusnak létezik olyan kiszerelése, amely az égő olajok, és zsírok (F tűzosztály) oltására is alkalmas.
A tűzoltó takaró olyan takaró, mely a tűz letakarásakor elzárja az tüzet éltető oxigént, így eloltja azt. Felhasználható például olyankor, amikor a konyhában lángra kap az olaj a serpenyőben, de emberek lángoló öltözetének oltására is alkalmas.
Ezeket a felszereléseket rendszeresen ellenőrizni, karbantartani kell, ezt a munkát erre szakosodott cégek végzik. A tűzoltásra alkalmas megfelelő eszköz kiválasztásához mindenképpen kérjük szakember segítségét. Tanuljuk meg a készülékek használatát, ne akkor kezdjük el olvasgatni a használati útmutatót amikor már baj van.
Fontosnak tartom, hogy otthonunkra mindenképpen legyen megfelelő biztosítás. Bár a pénz az elveszett tárgyakat, emlékeket nem hozza vissza, nem mindegy, hogy egy tűzkár után a nulláról kell újra kezdeni, vagy van anyagi alapunk hozzá. Legyünk elővigyázatosak, gondoskodjunk megfelelő tűzoltó eszközökről, és tűz esetén mindenképpen hívjuk a szakszerű segítséget! Az otthoni tűzeset nem játék, ne vegyük félvállról. Emberélet múlhat azon, hogy megfelelően mérjük föl az adott helyzetet, és azon, hogy meg tudjuk őrizni lélekjelenlétünket.