Habár az ősz első sorban gyönyörű színeiről és meleg hangulatáról híres, nem szabad megfeledkeznünk a kiadós őszi levesekről sem, amelyek ebben az évszakban esnek a legjobban. Ahogy a hőmérséklet csökkenni kezd, a lassú főzőedény is előkerülhet a konyhában, amiben aztán finomabbnál finomabb levesek válhatnak valóra. Az alábbiakban néhány ilyen kellemes őszi levesreceptet osztunk meg, amiket idén neked is ki kell próbálnod!
Így spórolj a zöldségekkel és gyümölcsökkel
Mielőtt belevetnénk magunkat a finomságok listájába, ejtsünk néhány szót arról, hogy hogyan spórolhatsz meg némi pénzt az efféle hozzávalók beszerzésével.
Zöldségeket és gyümölcsöket egész évben vásárolhatsz a nagyobb bevásárlóközpontokban, de számos előnye van annak, ha frissen, helyi termelőktől szerzed be őket, amikor éppen szezonjuk van. Például szép összegeket spórolhatsz meg velük. Ha valaminek éppen most van a szezonja, akkor olcsóbban lehet hozzájutni, mint az év más időszakaiban.
Ősszel számos zöldség és gyümölcs kerül betakarításra, úgymint az alma, a cékla, a bimbós kel, a káposzta, a tőzegáfonya, a körte, a datolyaszilva, a tök, az édesburgonya, a tarlórépa és még sok más is.
Hogyan spórolj az őszi levesekkel: Házi zöldséges levesalap
Az itt felsorolt őszi zöldséglevesekhez némi zöldséges alaplére lesz szükséged. Ez az, amivel sokat spórolhatsz, hiszen ha magadnak készíted el, akkor nem kell minden recepthez külön megvásárolnod.
Lássuk, hogy mi kell hozzá:
• 1 db 1 literes zipzáras, fagyasztható műanyag zacskó
• 4-5 liter víz
• Tabasco szósz (ízlés szerint)
Elkészítés:
1. Először is kezdd el összegyűjteni a fel nem használt zöldségdarabkákat a zipzáras zacskóban, és tárold őket a fagyasztóban. A helyett például, hogy kidobnád a hagymahéjat vagy a zöldségek végét (például a sárgarépáét vagy a zellerét), dobd őket a zacskóba, majd helyezd vissza azt a fagyasztóba.
3. A lábas tartalmát ez után ízlés szerint ízesítheted sóval és borssal – érdemes 1-1 evőkanállal kezdeni. Ne felejtsd el, hogy ez csak egy alaplé, és később a receptekhez további sót és borsot is hozzáadhatsz ízlés szerint.
4. Kezdd el felmelegíteni a lábas tartalmát, és forrald fel azt. Miután felforrt, vedd vissza a lángot lassabb főzéshez, és hagyd így egy órára. Ne felejtsd el időnként megkeverni!
Miután elkészült és lehűlt, a kész alaplevet mindenképpen le kell szűrni. Ezt követően hűtőben egy hétig, fagyasztóban pedig legfeljebb egy hétig tárolható.
Egyéb tudnivalók
Amennyiben húsos-zöldséges alaplevet szeretnél készíteni (a nemsoká felsorolt receptek némelyikéhez ezt ajánlott használni), akkor nincs más dolgod, mint néhány csirke-, marha-, hal- vagy disznóhús darabkát is a fagyasztott zöldségek közé dobni, és úgy kifőzni őket a fent leírtak szerint.
Továbbá, ha szeretnéd megfűszerezni az alaplevet, akkor ezt megteheted némi cayenne paprikával, chilivel, köménnyel, curry porral, fokhagymaporral, kurkumával, vagy ami tetszik. Ha őszi ízekre vágysz, akkor a fahéj, a szegfűszeg és a szerecsendió is jól jöhet. Csak tartsd észben, hogy ezek az ízek a kész levesekben is jelen lesznek majd, amikor felhasználod hozzájuk az alaplevet!
Még néhány nagyobb fűszerdarabot is hozzáadhatsz a lábas tartalmához főzés közben (babérlevél, rozmaring stb.) csak ne felejtsd el alaposan leszűrni, mielőtt hűtőbe vagy fagyasztóba helyeznéd.